Minister zdrowia wyjaśnia kiedy ruszą zapisy na szczepienia przeciw COVID-19

23 Grudnia 2020, 13:43 Szczepienia

Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 mają dotrzeć do Polski już 26 grudnia. Już następnego dnia, w niedzielę w szpitalu CSK MSWiA zaszczepiona ma zostać pierwsza osoba z tzw. "grupy 0". Kiedy ruszą zapisy na szczepienia kolejnych grup obywateli?

 

Przypomnijmy, że nadal trwa nabór do szczepień przeciw COVID-19 dla priorytetowej grupy „zero". Do tej grupy zaliczają się ; pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Do 28 grudnia 2020 r. 509 szpitali węzłowych będzie zbierać zgłoszenia swojego personelu medycznego i niemedycznego oraz personelu medycznego innych szpitali, przychodni i aptek. Po zakończeniu naboru, zostanie podana całkowita liczba chętnych do zaszczepienia pracowników. Jak mówił w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, na razie zgłosiło się ok. 300 tys. osób, czyli ok. 30 proc.

COVID-19: Które szpitale węzłowe jako pierwsze otrzymają szczepionkę?

W kolejnym etapie szczepień, pierwszeństwo do szczepień mają; pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o to, kiedy zacznie się rejestracja osób chętnych do szczepień w ramach kolejnych etapów Narodowego Programu Szczepień stwierdził, że "ruszamy od 15 stycznia".

- Mamy przygotowaną już infolinię pod numerem 989, pod którą będą zbierane te zapisy, ale te zapisy zbierać będzie można też innymi kanałami - w swojej pobliskiej przychodni czy poprzez elektroniczny formularz, który też będzie dostępny na stronach internetowych związanych z resortem zdrowia. Te metody wszystkie zostaną uruchomione 15 stycznia, bo też będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, do jakich punktów można się zapisać - wyjaśnił minister.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz