List otwarty Porozumienia Organizacji Lekarskich do Pacjentów

23 Grudnia 2020, 16:03 Lekarze

Leczymy mimo wszystko i to Państwu, naszym Pacjentom, możemy obiecać, ale chcemy leczyć w zdrowym systemie ochrony zdrowia, czego, Drodzy Pacjenci, Wam i sobie z całego serca życzymy - podkreślili przedstawiciele Porozumienia Organizacji Lekarskich w liście otwartym do pacjentów, jaki wystosowali w środę.

W liście opublikowanym na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreślono, że mijający rok był trudny dla wszystkich Polaków.

"Niedofinansowaną, zdezorganizowaną i zaniedbaną polską ochronę zdrowia dodatkowo obciążyła pandemia, pokazując jej wszystkie słabe strony. My, lekarze, i wszyscy medycy znaleźliśmy się w szczególnym położeniu. Klaskano nam, aby potem hejtować, obiecywano, ale nie dotrzymano słowa" - czytamy. Ponadto lekarze wskazują, że na ich barki zrzucono porażki rządzących i pozostawiono ich samych na pierwszej linii frontu.

Przedstawiciele organizacji lekarskich podkreślają, że wybrali ten zawód z pełną świadomością, że ich misją jest ratowanie życia i zdrowia, niezależnie od okoliczności, a na pierwszym miejscu zawsze będzie pacjent, czasem nawet „mimo wszystko”.

"Nadal w wielu placówkach brakuje środków ochrony osobistej. Do dziś nie doczekaliśmy się wytycznych organizacyjnych, dotyczących pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem w szpitalach niecovidowych. Każdego dnia pracujemy narażając życie, ale nie gwarantuje się naszym rodzinom ubezpieczenia na wypadek, gdybyśmy je stracili. Nie pomaga się nam, gdy chcemy mówić o błędach lekarskich i powikłaniach, by móc je wyeliminować" - piszą.

"Zamiast leczyć, toniemy w biurokracji. Zamiast skupić się na terapii i jej objaśnianiu pacjentowi, system każe nam zastanawiać się pod groźbą kary za niewłaściwie określoną wysokość refundacji wypisywanego leku" - alarmują.

Zwracają też uwagę na ograniczone nakłady na ochronę zdrowia oraz brak reformy, która zagwarantowałaby brak kolejek i ciągłość leczenia, niezależnie czy pandemia jest, czy jej nie ma.

"Pacjent musi być leczony na czas. Nie może czekać na diagnostykę. Państwa zdrowie powinno być traktowane holistycznie. A z drugiej strony, lekarz, żeby mógł skutecznie leczyć, musi czuć się bezpiecznie, musi mieć do tego narzędzia i możliwości" - przekonują.

Dodatkowo - jak piszą lekarze - po raz kolejny, rządzący wprowadzają ułatwienia dla lekarzy spoza Unii Europejskiej. "Jest to dla Was, pacjentów, i nas medyków, niebezpieczne. Ich wiedza, kwalifikacje i znajomość języka polskiego nie będą weryfikowane" - ostrzegają.

"Leczymy mimo wszystko i to Państwu, naszym Pacjentom, możemy obiecać, ale chcemy leczyć w zdrowym systemie ochrony zdrowia, czego, Drodzy Pacjenci, Wam i sobie z całego serca życzymy" - zakończyli.

Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL) zostało reaktywowane w listopadzie 2020 r. Obecnie tworzy je pięć struktur: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów oraz Porozumienie Chirurgów „Skalpel”.

W przeszłości POL funkcjonowało w trakcie największych kryzysów w polskiej ochronie zdrowia. Ostatnia aktywność POL miała miejsce przy okazji tzw. protestu pieczątkowego. Jest to reprezentacja całego środowiska lekarskiego. POL wznawia swoje działania w momentach, gdy już tylko w ten sposób można z należytą mocą i stanowczością pokazać społeczeństwu i decydentom, katastrofalną sytuację i składające się na nią problemy, jakie dotykają polską ochronę zdrowia.

Źródło: NIL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz