Wirus coraz bardziej zakaźny. Nowa mutacja z RPA

24 Grudnia 2020, 12:04 laboratorium diagnostyka koronawirus covid

W ubiegłym tygodniu władze RPA podały, że zidentyfikowano tam mutację koronawirusa, którą nazwano 501.V2. Wirus może być jeszcze bardziej zakaźny niż wariant koronawirusa, z którego powodu w ostatnich dniach Wyspy zostały odcięte od reszty Europy.

Departament zdrowia Republiki Południowej Afryki powiedział w zeszłym tygodniu o odkryciu nowej mutacji genetycznej wirusa, która może być odpowiedzialna za niedawny wzrost liczby zakażeń.

W poniedziałek prof. Salim Abdool Karim, szef komisji doradczej rządu RPA, powiedział, że wirus 501.V2 jest obecnie częściej diagnozowany w kraju niż zwykły koronawirus.

- Dzięki imponującym zdolnościom genomicznym mieszkańców RPA wykryliśmy dwa przypadki innego nowego wariantu koronawirusa w Wielkiej Brytanii - mówił podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock.

Obie osoby ze zdiagnozowaną nową odmianą koronawirusa miały kontakt z podróżującymi z Republiki Południowej Afryki w ostatnich tygodniach.

Nowy wariant wirusa w Wielkiej Brytanii, który zidentyfikowaliśmy, bardzo różni się od wariantu wirusa w RPA. To dwie różne mutacje - powiedziała Susan Hopkins z Public Health England.

Doradczyni medyczna brytyjskiego rządu Susan Hopkins wyjaśniła, że zmutowana wersja koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii jest inna niż wariant, jaki pojawił się w RPA. Tyle, że oba są bardziej zakaźne niż podstawowy typ koronawirusa.

W tej chwili nie mamy dowodów na to, że szczepionka przeciw COVID-19 nie zadziała wobec nowych wariantów wirusa, za to mamy mocne dowody na to, że zadziała, ponieważ szczepionka wywołuje silną odpowiedź immunologiczną i działa przeciwko wielu zmiennym wirus - podkreśliła.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz