Narodowa kwarantanna. Od dziś nowe obostrzenia

28 Grudnia 2020, 9:23 maska maseczka koronawirus covid pandemia epidemia

Od dziś (28 grudnia) do 17 stycznia 2021 r. obowiązywać będą nowe obostrzenia w m.in. w działalności hoteli i galerii handlowych. Także noc Sylwestrową z pewnymi ograniczeniami.

Rozporządzenie, które wprowadza nowe obostrzenia przewiduje, że od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wielu prawników, a także Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywało jednak na to, iż takiego zakazu nie można wprowadzać w rozporządzeniu, a wymaga on uregulowania w ustawie.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej premier poinformował, że formalnie godzina policyjna nie zostaje wprowadzona, jednak rząd apeluje o pozostanie w domach.

Warto pamiętać, że nadal obowiązuje ograniczenie dotyczące liczby osób, które ewentualnie zaprosimy do domu; może to być poza domownikami do 5 innych osób.

Hotele i galerie handlowe

W myśl rozporządzenia do 17 stycznia obowiązywać będą m.in. ograniczenia w działalności hoteli; z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać m.in. medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego. Będą mogły też działać hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.

Ograniczona została ponadto działalność galerii handlowych, gdzie mogą działać tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe czy sklepy z usługami telekomunikacyjnymi.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia do 17 stycznia nie mogą działać m.in. dyskoteki i kluby nocne, baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, czy przeznaczonych dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Jak określono w rozporządzeniu, nie można też prowadzić działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Dodatkowo nadal utrzymane są ograniczenia dotyczące działalności restauracji, które mogą sprzedawać posiłki wyłącznie na wynos. Nadal funkcjonują też ograniczania dotyczące liczby klientów w sklepach i pasażerów w transporcie zbiorowym, czy godziny dla seniorów w sklepach.

Do 17 stycznia, mimo "ferii", obowiązuje zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz