Szpitale tymczasowe kosztowały ponad 0,5 mld zł

28 Grudnia 2020, 11:19 szpital polowy tymczasowy covid

Ponad 518 mln zł – tyle przeznaczono dotychczas na budowę 19 szpitali tymczasowych w Polsce.

W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia posłanka Hanna Gill-Piątek dopytywała m.in. jakie środki finansowe zostały przeznaczone na budowę każdej z tymczasowych placówek, jak długo przewidywane jest wynajęcie obiektów zajętych na szpitale tymczasowe oraz czy w ramach umów na wynajęcie obiektów zajętych na szpitale tymczasowe istnieje obowiązek doprowadzenia tych obiektów do stanu poprzedniego.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację posłanki poinformowało, że na budowę 19 szpitali tymczasowych w Polsce przeznaczono 498 676 678 zł a koszt przywrócenia obiektów do pierwotnej funkcji wynosi 19 486 805. Łącznie na utworzenie szpitali przeznaczono 518 163 483 zł (stan na 07. grudnia).

 

Informacja na temat kosztów budowy szpitali tymczasowych nie zawiera rządowej inwestycji na Stadionie Narodowym. 

Z opracowań Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji  wynika, że koszty szpitala tymczasowego zlokalizowanego w Szpitalu Narodowym to ponad 21,5 mln zł na miesiąc. AOTMIT odpowiada posłom Koalicji ObywatelskiejZdaniem rządu, szpital na Stadionie Narodowym nie ma zawyżonych stawek

Jak zaznacza ministerstwo zdrowia w odpowiedzi na interpelację, „na ten moment wynajęcie obiektów na szpitale tymczasowe przewidziane jest na okres 6 miesięcy”. Wynikałoby z tego, że Szpital Narodowy kosztuje budżet państwa ok. 129 mln zł i jest on najdroższym szpitalem tymczasowym w Polsce.

Dalej, najdroższymi obiektami tego typu w Polsce są; szpital tymczasowy we Wrocławiu zlokalizowany w Dynamic Congress Centre (75,6 mln zł), szpital tymczasowy w Katowicach zlokalizowany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (55,5 mln zł) oraz szpital tymczasowy w Lublinie zlokalizowany w obiekcie Targi Lublin S.A. (ponad 47,96 mln zł). Miesięczny koszt utrzymania tych obiektów to kolejno; ponad 12,76 mln zł, 9,25 mln zł, ponad 7,99 mln zł.

Pieniądze na budowę szpitali tymczasowych pochodzą z budżetu państwa. A w inwestycje zaangażowane są spółki Skarbu Państwa: PKN Orlen, Tauron, PKO Bank Polski, Lotos, Totalizator Sportowy, Węglokoks, KGHM i Grupa Azoty. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo aktywów państwowych, PKN Orlen miał zająć się budową mazowieckich szpitali w Płocku i Ostrołęce. KGHM zorganizować trzy szpitale na Dolnym Śląsku, a Węglokoks dwa na Śląsku. Tauron i PKO Bank Polski miały pomóc mieszkańcom Małopolski. A dodatkowo PKO Bank Polski miał zająć się budową szpitala w Poznaniu, a Totalizator - w Radomiu. Z kolei Lotos wspomagał budowę szpitalu w Gdańsku.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz