Młodzi lekarze chcą się szczepić przeciw COVID-19

28 Grudnia 2020, 15:18 Szczepienia

Młodzi lekarze chcą się szczepić przeciwko COVID-19 - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez Porozumienie Rezydentów. Ponad 92 proc. spośród ponad 4,5 tys. ankietowanych lekarzy deklaruje gotowość do wykonania immunizacji, a zaledwie 0,82 proc. nie zamierza się zaszczepić.

Badanie ankietowe przeprowadzono wśród lekarzy należących do grupy Porozumienie Rezydentów w dniach 25-28.12.2020 r. Badanie objęło 4514 ankietowanych lekarzy.

 

Większość na "TAK"

Zdecydowana większość lekarzy (92,69 proc.) zadeklarowała, że zamierza się zaszczepić przeciwko COVID-19.

Jak wskazuje Porozumienie Rezydentów, lekarze uważają, że szczepionka jest bezpieczna i niesie ze sobą ryzyko podobne jak każdy nowy preparat wprowadzany na rynek. Ryzyko to jest jednak bardzo niskie w porównaniu do ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID-19, a przez to całkowicie akceptowalne.

Przeciwskazania dla nielicznych

Wśród badanych, 4,61 proc. wskazało, że nie może się zaszczepić z powodu przeciwwskazań. W tej grupie znalazły się również kobiety obawiające się szczepienia ze względu na ciążę lub karmienie piersią.

"Należy wskazać, że wśród ankietowanych, którzy deklarowali chęć szczepienia znalazły się również kobiety karmiące piersią, wskazujące, że nie jest to przeciwwskazanie i mogą się bezpiecznie zaszczepić odpowiednią szczepionką"- wskazują rezydenci.

Może później

Niecałe 2 proc. badanych wskazało, że rozważa szczepienie w późniejszym terminie. W tej grupie znalazły się również osoby, u których występowały przeciwwskazania tymczasowe, deklarujące chęć zaszczepienia zaraz po ich ustaniu.

Nieliczni na "NIE"

Zaledwie 0,82 proc. badanych lekarzy wskazało, że nie zamierza się zaszczepić przeciwko COVID-19. Najczęstszym uzasadnieniem tej decyzji było wskazanie na zbyt małą ilość informacji o bezpieczeństwie szczepionki. Zaledwie 0,07 proc. ankietowanych wskazało wprost, że uważa szczepionkę za niebezpieczną.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz