P. Müller o odpowiedzialności za skutki uboczne szczepień przeciw COVID-19

29 Grudnia 2020, 10:51 piotr muller

Powstanie fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia - zapowiedział we wtorek (29 grudnia) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, fundusz zostanie przyjęty w drodze ustawy.

 

Rząd zatwierdził Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Przewiduje on m.in. fundusz kompensacyjny, z którego popłyną odszkodowania dla osób mających niepożądane odczyny poszczepienne. 

Jednak wątpliwości wobec potencjalnych skutków ubocznych wywołanych szczepionkami przeciw COVID-19 nie maleją, szczególnie w kontekście decyzji, które zapadły wobec części producentów szczepień dot. zwolnienia z odpowiedzialności w przypadku takich zdarzeń (AstraZeneca zwolniona z odpowiedzialności za działanie szczepionki COVID-19).

Zapytany we wtorek na antenie TVP INFO o odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne wywołane przez szczepionkę przeciwko COVID-19, rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że "zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania, jeżeli by takie były konieczne w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia."

- To jest fundusz, który ma zabezpieczyć przede wszystkim takie roszczenia, które mogłyby się pojawić, ale w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej, one są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć, dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała, tak aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić i żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem - mówił rzecznik rządu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz