Rodzice wcześniaków apelują o szybszy dostęp do szczepień p/COVID-19

30 Grudnia 2020, 13:01 dziecko noworodek

Rodzice wcześniaków apelują o wczesny dostęp do szczepień przeciwko COVID-19, aby mogli być przy swoich dzieciach na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka. Chodzi o szczepienie razem z grupą zero, czyli wraz z personelem medycznym.

"Pandemia to straszny czas rozłąki rodziców i wcześniaków, szczepienia dają nadzieję na powrót rodziców na oddziały do swoich chorych dzieci" - podkreśla fundacja Koalicja dla Wcześniaka, która skierowała apel do premiera.

Jak czytamy, Fundacja Koalicja dla wcześniaka apeluje o dodanie rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy 0 do szczepień przeciwko Covid-19.

"Rodzice tych dzieci powinni być traktowani jak personel medyczny, gdyż ich udział jest aktywny i niezbędny w leczeniu chorych noworodków. Prosimy o umożliwienie wczesnego dostępu do szczepień, by rodzice mogli znowu być obecni na oddziałach przy swoich dzieciach, nie stanowiąc zagrożenia dla innych rodziców i personelu medycznego. Zaszczepiony rodzic to bezpieczny rodzic" - czytamy w apelu.

Fundacja wskazuje, że "rodzic wcześniaka jest niezbędnym ogniwem zespołu terapeutycznego, jest potrzebny dziecku, by mogło lepiej się rozwijać, słysząc bicie serca, znajomy głos i zapach mamy", a "(...)budowanie więzi i rozwój laktacji są możliwe, jeśli mama ma kontakt ze swoim dzieckiem. Dlatego konieczne jest umożliwienie wczesnego dostępu do szczepień przeciwko COvid-19 i włączenie rodziców wcześniaków do grupy zero, gdyż dzięki szczepieniom rodzice będą mogli znowu być przy swoich dzieciach jak przed pandemią, nie będą też stanowili zagrożenia po wypisie dziecka do domu"

Jak podkreśla fundacja, pandemia to niezwykle trudny czas dla mam wcześniaków - oddzielone od swoich dzieci toną w smutku, rozpaczy i bólu. Wskazuje, że dzięki m.in. jej kampanii #zeroseparacji oraz rekomendacji Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Dziecka, a także rekomendacjom krajowego konsultanta w dziedzinie neonatologii i Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wiele szpitali pozwala już na odwiedziny, jednak ze względów bezpieczeństwa są one wciąż limitowane. 

 

MZ analizuje sytuację

Do pytania o ten apel odniósł się w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Analizujemy obecnie tę sytuację. Tu nie ma żadnego odgórnego zalecenia, co do możliwości opieki nad dzieckiem, nad wcześniakiem w szpitalu. To ordynator oddziału i dyrekcja placówki, jako ci, którzy na bieżąco znają najlepiej sytuację w danym szpitalu, podejmują decyzje. Ta decyzja jest wyrazem troski o te wcześniaki - mówił. Jak podkreślił, w przypadku zakażenia koronawirusem, wcześniaki są bardzo narażone na powikłania, dlatego MZ analizuje taką propozycję dot. szczepień rodziców wcześniaków.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz