Słodzone napoje z opłatą cukrową od 1 stycznia 2021

01 Stycznia 2021, 18:18 cukier

Od 1 stycznia 2021 r. na napoje z dodatkiem substancji słodzących obejmie dodatkowa opłata cukrowa. Ma to wpłynąć na decyzje zakupowe konsumentów i skłonić ich do ograniczenia spożycia tego rodzaju napojów, a tym samym pomóc w walce z plagą otyłości i cukrzycy.

Opłata cukrowa dotyczyć będzie napojów z dodatkiem cukrów, ale też innych substancji słodzących. Obejmie m.in. tzw. „energetyki”, które jednocześnie będą obłożone specjalną opłatą od dodatku kofeiny lub tauryny.

Tzw. sugar tax wprowadzono już w wielu innych krajach m.in. w Wielkiej Brytanii czy we Francji. Zadaniem tej dodatkowe opłaty jest przeciwdziałanie epidemii otyłości i cukrzycy poprzez kształtowanie prozdrowotnych zachowań konsumenckich. Dyrektor Biura WHO w Polsce: wprowadzenie sugar tax to ważna inicjatywa

W związku z wprowadzeniem tej opłaty można spodziewać się wzrostu cen napojów słodzonych. Maksymalna wysokość opłaty wyniesie 1,2 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju i będzie ustalana indywidualnie w zależności od zawartości poszczególnych składników konkretnego produktu.

Ustawa "Sugar tax" z podpisem prezydenta zakłada bowiem wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. 

PPOZ: dzieci jedzą 19 łyżeczek cukru dziennie! Czy sugar tax uratuje zdrowie Polaków?

Ponadto zgodnie z ustawą przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia są zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. 

W przypadku niedokonania rzeczonych opłat w terminie naczelnik urzędu skarbowego będzie zobowiązany ustalić, w drodze decyzji, dodatkową opłatę (opłatę sankcyjną).

Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.).

Z kolei wpływy z opłaty dotyczącej napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml oraz sankcji finansowych za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić w 50 proc. dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, a 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz