Rodzice wcześniaków również w grupie "0" do szczepień p/COVID

04 Stycznia 2021, 9:09 dziecko noworodek

Rodzice wcześniaków zostali włączeni do grupy "0", czyli grupy osób, które w pierwszej kolejności są szczepieni przeciwko COVID-19. Rodzice wcześniaków apelowali o dołączenie ich go grupy "0", po to, aby mogli bez ograniczeń przebywać ze swoimi dziećmi w szpitalu, ministerstwo zdrowia podjęło decyzję o włączeniu ich do grupy "0".

"Dziękujemy za tak wspaniałą wiadomość na początek roku” – napisali przedstawiciele Fundacji Koalicja dla Wcześniaka na swoim fanpage’u na Facebooku. Pod petycją o umożliwienie rodzicom wcześniaków szczepień przeciwko COVID-19 w grupie "0 "zebrali blisko 800 podpisów. Wysiłek się opłacił – jest odpowiedź ministerstwa zdrowia.

„Uprzejmie informuję, że wskazana grupa zostaje włączona do szczepień” – poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska w piśmie skierowanym do fundacji.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia rodzice wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, powinni być zaszczepieni w danym szpitalu lub przez szpital zgłoszeni do szczepienia w innej placówce na zasadach, jakim podlegają pracownicy sektora ochrony zdrowia nie wykonujący zawodów medycznych.

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Pierwszą osobą, która przyjęła szczepionkę, była Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA w Warszawie. W tzw. grupie 0 są m.in. pracownicy placówek medycznych, pracownicy MOPS-ów i DPS-ów, a także sanepidu.

15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnej grupy, czyli seniorów, nauczycieli oraz służb mundurowych.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz