Zdrowotny tydzień w UE

04 Stycznia 2021, 10:32 Unia Europejska, flaga

Pomimo okresu świąteczno-noworocznego w unijnych instytucjach trwały prace dotyczące wielu obszarów, w tym sektora zdrowotnego. O czym dyskutowano i jakie decyzje zapadły na przełomie roku w Brukseli?

Wczesny dostęp do szczepionki na Bałkanach

28 grudnia Komisja Europejska przyjęła pakiet w wysokości 70 mln euro, którego celem jest zapewnienie dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19 na Bałkanach Zachodnich. Pakiet zostanie rozdysponowany w formie grantów, które pozwolą na pokrycie kosztów szczepionek dla grup priorytetowych w regionie, a także umożliwią zakup niezbędnego sprzętu do szczepień. Wsparcie zostało zatwierdzone w ramach Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA II).

 

2,9 mld euro dla polskich przedsiębiorstw

23 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła polski plan wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w związku z pandemią koronawirusa z całościowym budżetem 2.9 mld euro (około 13 mld zł). Wsparcie zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa. Cały dokument dostępny tutaj.

 

169 mln euro dla Maroka

23 grudnia Maroko otrzymało 169 mln euro pomocy, wypłacone przez Unię Europejską w ramach pakietu wsparcia w walce z COVID-19. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na wzmocnienie sektora ochrony zdrowia i wdrożenie środków łagodzących społeczno-gospodarcze skutki pandemii.

 

Pomoc dla Słowenii

21 grudnia Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dotyczącą pomocy dla Słowenii w związku z pandemią koronawirusa. Przyjęty program pomocowy opiewa w sumie na kwotę 900 mln euro. Pieniądze mają posłużyć pokryciu części kosztów stałych ponoszonych przez poszkodowane pandemią przedsiębiorstwa.

 

Zatwierdzono pierwszą w Europie szczepionkę przeciwko COVID-19

21 grudnia Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko COVID-19. Decyzja KE poparta jest pozytywną opinią naukową Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydaną po kompleksowej analizie bezpieczeństwa, skuteczności i jakości preparatu.

 

Wsparcie w odbudowie po pandemii

21 grudnia Komisja Europejska opublikowała zbiór modeli zawierających informacje dotyczące wsparcia państw członkowskich w procesie tworzenia ich planów odbudowy i zwiększania odporności w kontekście pandemii koronawirusa. Dokument nie ma mocy prawnej, służy natomiast celom informacyjnym. Komunikat dostępny jest tutaj.

 

dr Paweł Koczkodaj

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz