Lekarze mogą już sprawdzić inne leki przepisane pacjentom 75+

04 Stycznia 2021, 10:52 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

Pracownicy medyczni mogą już (od 31 grudnia 2020 r. ) realizować obowiązek weryfikacji informacji o lekach czy wyrobach medycznych przepisanych na e-recepcie pacjentom po 75 roku życia oraz pacjentkom w ciąży, a także uzyskać informacje o realizacji recepty (w postaci elektronicznej i papierowej), na której przepisano wspomniane produkty.

Jak poinformował w poniedziałek NFZ, te informacje udostępniane są pracownikom medycznym (lekarzom POZ, a za zgodą pacjenta wyrażoną przez Internetowe Konto Pacjenta – również specjalistom) w celu weryfikacji, przed wystawieniem recept dla danej kategorii pacjentów, jakie produkty są stosowane lub zalecane danemu pacjentowi, co ma znaczenie m.in. dla bezpieczeństwa i skuteczności leczenia pacjentów.

Oznacza to możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla pacjentów, którzy ukończyli 75 rok życia i dla kobiet w ciąży także przez pracowników w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.

NFZ przypomniał komunikat Ministra Zdrowia z 1 października 2020 r., który dotyczył funkcjonalności systemu P1 dla recept 75+. 

Zapoznaj się z komunikatem Ministerstwa Zdrowia z 1 października 2020 r.

Źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz