Komisja WUM o wynikach kontroli ws. szczepień: liczne nieprawidłowości

04 Stycznia 2021, 18:29 warszawski uniwersytet medyczny WUM

Komisja powołana 2 stycznia przez Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do wyjaśnienia ewentualnych nieprawidłowości w procesie organizowania i prowadzenia szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o., zakończyła swoje prace. Co wykazała kontrola komisji?

Jak poinformowała uczelnia w poniedziałek 4 stycznia popołudniu, komisja, która została powołana 2 stycznia przez Rektora WUM, zakończyła swoje prace i wykazała liczne nieprawidłowości. Przewodniczącym Komisji był prof. dr hab. n. med. Roman Smolarczyk, a członkami: prof. dr hab. n.med. Alicja Wiercińska-Drapało oraz prof. dr hab. n.med. i nauk o zdrowiu Robert Gałązkowski. Zadaniem Komisji było wyjaśnienie zarzucanych publicznie nieprawidłowości w procesie przygotowania i prowadzenia szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o. o. (działające poza strukturą WUM i szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM) poprzez zaszczepienie osób spoza priorytetowej ''grupy zero''.

"Komisja przeprowadziła rozmowy z: Rektorem WUM - prof. Zbigniewem Gaciongiem, Prezes Centrum Medycznego WUM Sp. z o. o. - dr n. med. Ewą Trzeplą, z p.o. Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Anną Łukasik, a także innymi pracownikami zaangażowanymi w proces szczepień" - poinformowała WUM w komunikacie.

Jak wynika z wniosków komisji, szczepienia były zorganizowane pod presją czasu w okresie świąteczno-noworocznym, choć planowo CM WUM sp. o.o. przygotowywało się do ich rozpoczęcia 4 stycznia 2021 r., zgodnie z pierwotnymi ustaleniami z NFZ. Jednak już 29 grudnia 2020 r. CM WUM sp. z o.o. otrzymało 75 pierwszych dawek, a 30 grudnia 2020 r . kolejnych 375 dawek, które dostarczono rozmrożone, więc należało zużyć je w ciągu dwóch dni. W związku z tym zdecydowano się zaproponować szczepienia dodatkowym osobom w obawie, że nie uda się wykorzystać w pełni wszystkich dawek szczepionki w okresie świąteczno-noworocznym.

Jakie nieprawidłowości?

Według Komisji, CM WUM Sp. z o.o. nie dopełniło w należyty sposób akcji informacyjnej w społeczności WUM, wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów WUM.

Ponadto w ocenie komisji, w Centrum Medycznym WUM sp. z o. o. miała miejsce zła organizacja akcji szczepień, a także doszło do braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia. Komisja ustaliła, że Rektor WUM nie wywierał żadnych nacisków na zarząd spółki zależnej CM WUM Sp. z o.o. w kwestii doboru osób do szczepienia. Komisja ustaliła, że Rektorowi nie zostały przedstawione listy zgłaszanych do szczepień osób i nie znał kryteriów kwalifikacji do szczepień przez CM WUM sp. z o.o.

Jednocześnie Rektor, mając na względzie rangę społeczną rozpoczynającego się w naszym kraju procesu szczepień, zainteresowany był ich sprawną realizacją i w związku z tym udostępnił pomieszczenia Centrum Dydaktycznego WUM i wielokrotnie je wizytował.

Rektor potwierdza, że zwrócił się w specjalnym filmie do społeczności WUM, a także innych osób związanych zawodowo z uczelnią o zgłaszanie się do szczepień. Informacja ta pojawiła się na stronie internetowej WUM i w wybranych mediach.

Ponadto w ramach promocji szczepień Rektor wraz z prof. Andrzejem Horbanem zorganizował spotkanie on-line, podczas którego odpowiadano na pytania  i wyjaśniano wątpliwości dotyczące szczepień.

Kolejnym etapem akcji promocyjnej - jak ustaliła komisja - miała być akcja promocyjna z udziałem znanych osób, które propagować miały  ideę szczepień w społeczeństwie. 

"Z ustaleń Komisji wynika, że CM WUM sp. z o.o. powiadamiało osoby nieuprawnione do skorzystania ze szczepień w ''grupie zero'' z obawy o niewykorzystanie przedzielonej puli szczepionek" - podkreślono w komunikacie.

Rektor się nie zaszczepił

Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong w wydanym wieczorem oświadczeniu, poinformował, że jest mu "niezmiernie przykro z powodu zaistniałej sytuacji związanej z nieprawidłowościami przy szczepieniach przeciwko Covid-19 prowadzonych przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, spółkę zależną od Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego".

"Zawsze w swojej pracy zawodowej, jak również w życiu prywatnym, kieruję się najwyższymi zasadami moralnymi i etycznymi. Jednocześnie informuję, że nie zaszczepiłem się w CM WUM Sp. z o.o.,  ani w żadnym innym ośrodku, czekam na swoją kolej. Nie zaczepiłem też swojej 91-letniej mamy, ani nikogo z mojej rodziny" - zapewnił.

Zmiany w zarządzie CM WUM

Jednocześnie Uczelnia poinformowała po godz. 18 o zmianach w zarządzenie spółki CM WUM. Dr n. med. Ewa Trzepla została odwołana przez Radę Nadzorczą spółki Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. ze stanowiska Prezesa Zarządu, a do czasu przeprowadzenia konkursu na stanowisko prezesa - pełniącą obowiązki prezesa spółki CM WUM Sp. z o.o. będzie mgr Bogda Lipszyc.

Źródło: WUM

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz