Czy jest szansa na dodatkowe dawki szczepionki spoza puli UE? Szef KPRM odpowiada

05 Stycznia 2021, 11:35 dworczyk

W tej chwili mamy 670 tys. dawek szczepionki, z czego 204 tys. zostało rozdystrybuowanych do szpitali na terenie całego kraju. 92 tys. osób do tego momentu zostało zaszczepionych. Wczoraj było to ponad 38 tys - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Jak podkreślał Michał Dworczyk odpowiedzialny za realizację Narodowego Programu Zdrowia, Polska ma zadeklarowaną dostawę szczepień dla wszystkich chętnych.  Jednak kiedy to się wydarzy, nie zależy od rządu.

- Od rządu zależy cała logistyka szczepionek, ale od nas nie zależy dostarczanie szczepionek przez producentów. Zostały one pozyskane w ramach systemu wspólnych zamówień UE i są kolportowane równomiernie do każdego kraju - mówił i podkreślił, że  łącznie będzie można zaszczepić 30 mln Polaków, miesięcznie możemy wykonać 4 mln szczepień a do końca marca będziemy mogli zaszczepić 2,9 mln obywateli, jednak te dane mogą się zmienić.

- W tej chwili mamy 670 tys. dawek szczepionki, z czego 204 tys. zostało rozdystrybuowanych do szpitali na terenie całego kraju, 92 tys. osób do tego momentu (wtorek, godz. 10:00) zostało zaszczepionych. Wczoraj było to ponad 38 tys. - informował.

Michał Dworczyk podkreślił, że teraz okres szczepień ogranicza okres świąteczny. Podkreślił, że obiektywną ocenę, podsumowanie działań Narodowego Programu Szczepień będzie można dokonać pod koniec przyszłego tygodnia, kiedy to sprawdzony zostanie system na podstawie pełnego tygodnia roboczego.

Kiedy szczepienia kolejnych grup?

Michał Dworczyk zapytany o termin realizacji szczepień u osób spoza "grupy zerowej" stwierdził, że budowa kalendarza i systemu telekomunikacyjnego wymaga czasu i pracy. Jak dopowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, producenci pozytywnie zaskoczyli rząd w przyspieszeniu procesu realizacji dostaw szczepionek, który odbył się z miesięcznym wyprzedzeniem. 

- Nie rozpoczęliśmy także szerokiej kampanii pro-frekwencyjnej - mówił Michał Dworczyk podkreślając, że przedwczesna kampania, mogłaby "wzbudzić nadzieje na szczepienia Polaków w dobie braku szczepionek" co w jego ocenie "mogłoby wzbudzić frustracje" wśród społeczeństwa.

Jak podkreślił, system rejestracji do szczepień kolejnych grup obywateli ruszy 15 stycznia a pierwsze szczepienia osób z grupy I rozpoczną się 25 stycznia.

Dodał, że w obliczu ograniczonych dawek szczepień, trwa dyskusja kto otrzyma szczepienie pierwszy. Rząd chce, by jako pierwsi, zaszczepieni zostali obywatele w wieku powyżej 75 lat. Jak dookreślił, jest to grupa 2,2 mln obywateli co pozwoli wyszczepić najbardziej narażoną grupę osób do końca I kwartału 2021 r.

Czy możemy zamówić dodatkowe partie szczepień poza pulą kontraktu UE?

Zapytany przez poseł Katarzynę Lubnauer (KO) o możliwość zakupu dodatkowych dawek szczepionki poza systemem centralnych zamówień UE, szef KPRM stwierdził, że dyskusja ta w przestrzeni międzynarodowej budzi emocje w kontekście solidarności sprawiedliwej dystrybucji kluczowych produktów leczniczych, mimo to Polska "nie jest bierna w tej sprawie".

Niektóre kraje, w tym Polska zaczęły dyskutować z producentami szczepionek nt. zakupu szczepionek poza wspólnymi zamówieniami UE. To budzi emocje na scenie międzynarodowej w zakresie solidarności sprawiedliwej dystrybucji szczepionek, ale zapewniam, że nie jesteśmy w tej sprawie bierni - mówił Michał Dworczyk.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz