GIS przypomina o karach za omijanie obostrzeń

05 Stycznia 2021, 15:33 pandemia epidemia koronawirus wirus maska

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że za próby omijania obostrzeń grożą kary. Jak podkreśla, mimo, że zakazy wprowadzone w związku z epidemią mogą być uciążliwe, muszą być przestrzegane, bo od tego zależy los tysięcy chorych i sytuacja epidemiczna w całym kraju oraz powrót do normalności.

Główny Inspektor Sanitarny w komunikacie stwierdził, że "odnosząc się ze zrozumieniem do utrudnień, jakie mogą nieść za sobą ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii, przypominam, że zostały one ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli naszego kraju".

Jak podkreśla, od ich bezwzględnego przestrzegania  zależy nie tylko los tysięcy pacjentów i sytuacja w całym  systemie ochrony zdrowia, ale również czas powrotu do normalnego funkcjonowania społecznego i ekonomicznego. Podziękował też wszystkim tym, którzy - mimo uciążliwości tych ograniczeń -  traktują je poważnie i w pełni respektują.
 
Przypomniał, że próby ich omijania czy lekceważenia są nieakceptowalne i niezgodne z prawem. 
 
Wskazał, że przykładami takich nieodpowiedzialnych zachowań są próby omijania przepisów poprzez uruchamianie działalności stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia i naruszającej reżim epidemiologiczny. 
 

Próby obchodzenia obostrzeń
"Informuję, że osoby odpowiedzialne za organizację "kwiaciarni na lodzie" oraz innych incydentów powodujących zagrożenie epidemiczne, po analizie zebranych materiałów  i przeprowadzonym postępowaniu,  zostały ukarane karami administracyjnymi w wysokości 30 tys. zł" - czytamy w komunikacie.
 
GIS wyjaśnił, że organizacja tego typu przedsięwzięć stanowi naruszenie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów  z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a okoliczności w pełni uzasadniały zastosowanie kar w maksymalnej  wysokości.
 
- Dla zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich apeluje o rozwagę i odpowiedzialność. Wszelkie próby podobnych naruszeń spotkają się z natychmiastową reakcja Inspekcji Sanitarnej oraz skutkować będą nakładaniem kar administracyjnych - zapowiada GIS.
 
Źródło: GIS
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz