EMA pozytywnie zaopiniowała drugą szczepionkę p/COVID-19

06 Stycznia 2021, 13:33 Szczepienia

Europejska Agencja Leków wydała w środę pozytywną rekomendację dla warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla szczepionki wyprodukowanej przez firmę Moderna. To już druga szczepionka p/COVID-19 zatwierdzona przez EMA - w grudniu pozytywną rekomendacje otrzymała szczepionka Pfizer-BioNTech.

 

O decyzji EMA poinformował na Twitterze szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

 

Podobnie jak w przypadku pierwszej zaakceptowanej przez EMA pod koniec grudnia ub. roku szczepionki Pfizer-BioNTech, spodziewana jest szybka decyzja Komisji Europejskiej o dopuszczeniu produktu do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Jak mówił w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, do końca I kwartału możemy liczyć na dostawy od trzech producentów; oprócz 4,6 mln szczepionek firmy Pfizer w pierwszym kwartale 2021 planowane jest również wykorzystanie dawek od firm Moderna (800 tys.) i CureVac (400 tys.). Oznacza to możliwość zaszczepienia ok. 2 mln 940 tys. osób.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz