Kongres zdecydował. W styczniu zaprzysiężenie Joe Bidena

07 Stycznia 2021, 12:54 joe biden

Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował ws. wyborów prezydenckich w kraju. Kongres uznał głosowanie Kolegium Elektorów, w którym Joe Biden uzyskał 306 głosów a Donald Trump 232. Inauguracja 46. przywódcy Stanów Zjednoczonych odbędzie się 20 stycznia.

Uznanie przez Kongres głosowania Kolegium Elektorów jest zazwyczaj formalnością. Jednak w tym roku było inaczej z powodu zarzutów formułowanych przez sztab Donalda Trumpa. 

Ostatecznie Kongres zatwierdził wybór po dyskusji wywołanej przez polityków partii republikańskiej. Zgłaszali oni wątpliwości m.in. wobec głosów spływających z Arizony i Pensylwanii.

W wypadku tej pierwszej Kongres odrzucił weto. W wypadku drugiego – kluczowego dla zwycięstwa Bidena stanu –pomimo decyzji Senatu o odrzuceniu weta, Izba Reprezentantów zdecydowała się na dyskusję. Ostatecznie Kongres nie stwierdził nieprawidłowości w procesie wyborczym i zatwierdził zwycięstwo Joe Bidena.

45. prezydent USA Donald Trump swoje oskarżenia powtórzył w środę podczas wiecu przed Białym Domem.

- Demokraci ukradli wybory. Dziś zatrzymamy tę kradzież - zapewniał Donald Trump. Po przemówieniu jego zwolennicy skierowali się pod Kapitol, gdzie zaplanowano posiedzenie Kongresu ws. ostatecznego zatwierdzenia wyników wyborów. Z danych waszyngtońskiej policji wynika, że wskutek starć ze służbami, zginęły 4 osoby. 52 osoby zostały zatrzymane. W Waszyngtonie przez najbliższe 15 dni obowiązuje stan wyjątkowy, który obejmie również inaugurację Joe Bidena zaplanowaną na 20 stycznia.

W czwartek, Donald Trump odniósł się do decyzji amerykańskiego Kongresu i oficjalnie ogłosił Joe Bidena 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Chociaż całkowicie nie zgadzam się z wynikiem wyborów, a fakty są po mojej stronie, to jednak 20 stycznia nastąpi przewidywana zmiana. Zawsze mówiłem, że będziemy kontynuować naszą walkę o to, by liczono tylko głosy legalne. Oznacza to koniec najwspanialszej pierwszej kadencji w historii prezydentury, ale to dopiero początek naszej walki o ponowne uczynienie Ameryki wielką! - cytuje na swoim Twitterze wypowiedź Donalda Trumpa, Dan Scavino, wiceszef sztabu ds. komunikacji w Białym Domu.

Jakie zmiany w zdrowiu?

O priorytetach zdrowotnych Joe Bidena pisaliśmy już tutaj;

Zobacz również: Covidowe priorytety na pierwsze 100 dni prezydentury Joe Bidena

Najważniejszą deklaracją Joe Bidena w obszarze zdrowia był powrót Stanów Zjednoczonych do szeregów Światowej Organizacji Zdrowia. Przypomnijmy, że w lipcu wskutek działań administracji Donalda Trumpa ruszył proces wystąpienia USA z WHO. 

W czasie COVID-19 przyszły prezydent zadeklarował także, że będzie domagać się obligatoryjnego zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wiązać się to ma z działaniami stymulującymi rozwój krajowej produkcji wyrobów medycznych, środków ochrony osobistej oraz testów covidowych.

Ponadto w pierwsze 100 dni swojego urzędowania planuje zapewnić amerykanom 100 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. W związku z tym budżet przewidziany na realizację "Warp Speed", strategicznego programu na rzecz produkcji i zakupu szczepionek przeciw COVID-19 w USA, Joe Biden chce przeznaczyć dodatkowe 25 mld USD.  Kolejnym priorytetowym krokiem w pierwszych dniach jego prezydentury, zgodnie z deklaracjami, będzie powrót dzieci do szkół.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz