CureVac: sojusz z Bayer na rzecz szczepionek p/COVID-19

07 Stycznia 2021, 13:11 Szczepienia

Niemiecka firma biotechnologiczna CureVac zawarła sojusz z Bayer na rzecz współpracy w zatwierdzeniu oraz potencjalnej dystrybucji eksperymentalnej szczepionki przeciw COVID-19.

Jak informuje agencja Reutera, zgodnie z umową niemiecki Bayer zapewni dostęp do międzynarodowych rynków farmaceutycznych, a także do globalnego łańcucha dostaw i sieci dystrybucji. Warunki finansowe współpracy nie zostały jednak ujawnione.

CureVac w grudniu rozpoczął późną fazę badania klinicznego potencjalnej szczepionki. Szczepionka oparta jest na podobnej technologii, co dopuszczone do obrotu przez EMA i KE szczepionki od Pfizer/BioNTech oraz Moderna - mRNA, czyli przekaźnikowym kwasie rybonukleinowym, który pobudza w organizmie tworzenie się białka wirusa. Wywołuje to odpowiedź immunologiczną, która ma chronić przed wirusem. Pierwszych wyników badań niemiecka firma spodziewa się pod koniec pierwszego kwartału 2021 r.

Jednocześnie, kandydat CureVac tak jak szczepionki od Moderny mają jedną kluczową przewagę. Ich szczepionki nie wymagają specjalnych warunków przechowywania i transportu. Jak podkreśla niemiecki producent, szczepionka pozostaje stabilna zarówno w temperaturze +5 stopni Celsjusza, jak i -60 stopni Celsjusza.

W marcu zeszłego roku CureVac znajdował się w centrum sporu o rzekome próby uzyskania dostępu do szczepionki przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Światowe media obiegła informacja jakoby ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych złożył propozycję europejskiemu producentowi dot. wyłącznej dostępności szczepionki dla Amerykanów. W zamian za "dużą sumę pieniędzy" niemiecki producent miałby przenieść swoje laboratoria badawcze do swojej siedziby w Bostonie i tam pracować nad stworzeniem szczepionki na SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę Covid-19.

Choć firma zaprzeczyła by otrzymała jakiekolwiek oferty z USA dot. firmy lub jej aktywów to próba przejęcia CureVac przez rząd USA została potwierdzona przez rzecznika niemieckiego Ministerstwa Zdrowia. Okazuje się, że Niemcy zaproponowali firmie konkurencyjną ofertę, aby ta dalej pracowała nad szczepionką w swoich niemieckich oddziałach.

Czy szczepionka dotrze do Polski?

CureVac w listopadzie podpisał z Komisją Europejską umowę na zakup do 405 milionów dawek szczepionki, w przypadku rejestracji produktu przez organ regulacyjny EMA.

Z informacji jaką przekazał szef KPRM ws. dostaw szczepionki, Polska zakłada, że do końca I kwartału 2021 r. dotrze do nas 4,6 mln szczepionek od firmy Pfizer, 800 tys. od Moderny a także 400 tys. szczepionek właśnie od niemieckiego CureVac.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz