Od 8 stycznia wszystkie skierowania w postaci elektronicznej

07 Stycznia 2021, 14:43 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

Pandemia COVID-19 przyspieszyła powszechne wdrażanie rozwiązań z zakresu telemedycyny m.in. teleporad czy e-recept. Przyszedł czas na kolejny krok. Według kalendarza e-zdrowia, od 8 stycznia wszystkie skierowania na leczenie powinny być wystawiane w formie elektronicznej.

E-skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.

Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018 r., a zakończył 30 września 2019 r. Do końca września wzięło w nim udział blisko 100 podmiotów, a z każdym miesiącem dołączają kolejne.

 

Jakie korzyści dla pacjenta?

Dzięki e-skierowaniu pacjent nie będzie już musiał dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni; wystarczy - rejestrując się osobiście lub telefonicznie -podobnie jak w przypadku e-recepty - podać 4-cyfrowy kod i PESEL. 

Ponadto nie będą już konieczne ewentualne ponowne wizyty u lekarza, który wystawił skierowanie z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu.

Podobnie jak w przypadku e-recepty, e-skierowanie będzie zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta, a więc pacjent lub przychodnia nie zgubią "papierowego" dokumentu;  świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a pacjent może sprawdzić kod na swoim IKP. Kod ten pacjent otrzyma SMS-em lub mailowo, a w przypadku braku IKP, może otrzymać wydruk informacyjny z numerem e-skierowania.

Historię e-skierowania a także leczenia pacjent będzie mógł śledzić właśnie na swoim IKP.

Wprowadzenie e-skierowań ma również ograniczyć zjawisko zapisywania się pacjentów do kilku placówek jednocześnie na podstawie jednego skierowania, co ogranicza dostęp do świadczeń dla innych pacjentów i wydłuża kolejki do danego świadczenia. Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

Jak informuje Centrum e-Zdrowia do 13 listopada 2020 roku lekarze wystawili 3,3 mln e-skierowań, zaś między 1 a 13 listopada 2020 roku w dzień roboczy było to średnio 32 tys. takich e-dokumentów.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz