UE: 400 tys. zgonów rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza

29 Lutego 2016, 10:34

Każdego roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów w krajach Unii Europejskiej. To samochody są jednym z głównych źródeł emisji tlenków azotu (NOx) - zwłaszcza trującego dwutlenku azotu. 

Przepisy Unii Europejskiej ustanawiają limity emisji tych i innych substancji szkodliwych, a także procedury testów. Mimo to badania wskazują, że emisja na drogach wielokrotnie przewyższa wyniki otrzymane w testach. Rada i Parlament Europejski rozważają zmiany tak, by testy przeprowadzano w realnych warunkach.

Obecnie poziom emisji nowych modeli samochodów jest mierzony w warunkach laboratoryjnych. Badania wskazują jednak na różnicę między pomiarami w testach laboratoryjnych a wynikami w realnych warunkach prowadzenia pojazdu – okazuje się, że nowoczesne diesle homologowane zgodnie z najnowszymi normami Euro 6, mogą emitować nawet kilkukrotnie więcej tlenków azotu NOx w warunkach realnych, niż w trakcie testów.

Tlenki azotu NOx mogą powodować choroby układu oddechowego i serca. Transport drogowy odpowiada za emisję 40 proc. NOx w Europie.

23 lutego posłowie z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego (ENVI) wysłuchali opinii interesariuszy dotyczących propozycji mających na celu poprawę procedur przeprowadzania testów emisji spalin.

“Musimy odbudować zaufanie do sektora samochodowego w Europie. Ten sektor powinien być całkowicie wiarygodny. Z tego powodu testy powinny być przejrzyste, wymagające i niezależne” – mówiła europosłanka Françoise Grossetête (EPL, Francja).

“W Parlamencie chcemy zapewnić, że mamy centralny i niezależny system testów” – zapewniał poseł Matthias Groote (S&D, Niemcy). Dodał, że konieczne jest także zapewnienie, że „to, co zapisane w legislacji, jest właściwie respektowane”.

Parlament Europejski i Rada rozważają nowelizację unijnych limitów emisji dla samochodów i ciężarówek oraz reformę procedury homologacji, co wzmocniłoby niezależność testów od producentów. Ponadto Parlament Europejski ustanowił specjalną komisję parlamentarną, która zbada przypadki łamania norm unijnych przez producentów aut.

Źródło: http://www.europarl.europa.eu/

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz