KE podwaja zamówienie szczepionek od Pfizer/BioNTech

08 Stycznia 2021, 11:57 Ursula von der Leyen komisja europejska

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła porozumienie w sprawie zarezerwowania do 300 mln dodatkowych więcej dawek szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19.

Jak poinformowała podczas swojej konferencji prasowej w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, „Europa będzie miała więcej niż wystarczającą ilość szczepionek w niezawodnych ramach czasowych”.

Jak poinformowała, do krajów Europy do drugiego kwartału dotrze ponad 75 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 a obecne zamówienia pozwolą na zaszczepienie ok. 80% populacji.

 

0,6 mld dawek szczepionki od Pfizer/BioNTech

Pierwotny kontrakt Komisji z BioNTech / Pfizer zapewnił 200 milionów dawek szczepionki z opcją zakupu kolejnych 100 milionów. Jak informuje Ursula von der Leyen, KE przedłuża umowę z Pfizer i BioNTech. Do Europy dotrze dodatkowe 200 mln dawek szczepionki mRNA z opcją zakupu kolejnych 100 mln. Umowa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez kraje UE. Jeśli tak się stanie, to do Europy dotrze do 600 mln dawek szczepionki od tego producenta.

Komisja zamówiła również 160 milionów dawek szczepionki Moderna dla krajów UE oraz 4 krajów spoza Unii. 

W przypadku, gdy okaże się, że inne szczepionki są bezpieczne i skuteczne, Europa będzie miała zabezpieczone łącznie 2 mld dawek szczepionek przeciw COVID-19 dla swoich obywateli.

Niewystarczająca liczba szczepionek i zamówienia poza centralnym zakupem?

Ogłoszenie pojawiło się po narastającej krytyce, zwłaszcza ze strony Niemiec, że UE nie zakupiła wystarczającej ilości odpowiednich szczepionek. Ursula von der Leyen zaprzeczyła, że jakiekolwiek kraje będą miały oddzielne umowy. Niemcy jeszcze wczoraj informowały o zabezpieczeniu 30 mln dawek szczepionki od BioNTech, poza procedurą centralnych zakupów UE.

Przewodnicząca nie skomentował też faktu, że Niemcy i Francja kupują dawki szczepionki Moderna, których inne kraje nie kupiły w ramach zamówień UE, głównie z powodów logistycznych i kosztowych. W tym tygodniu władze niemieckie informowały, że otrzymają 50 milionów dawek szczepionki Moderna, podczas gdy jej proporcjonalny przydział powinien zapewnić bliżej 30 milionów dawek.

Pomimo kolejnych zakupów szczepień przez kraje, strategia szczepień w Europie idzie niepośpiesznie. Do tej pory na czele programów szczepień wysuwają się Niemcy, Włochy i Hiszpania, którzy łącznie podali 1 mln dawek szczepionki od Pfizer/BioNTech. Zaraz za tymi krajami z liczbą ponad 180 tys. podanych dawek plasuje się Polska. Reszta krajów Europy podała szczepionkę zdecydowanie poniżej 100 tys. swoich obywateli, tj. Dania (80 tys.), Francja (45 tys.).

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz