RPO sprawdza i skarży kary związane z obostrzeniami

11 Stycznia 2021, 16:11 maska ochronna maseczka maseczki covid koronawirus pandemia epidemia

Rzecznik Praw Obywatelskich sprawdza zasadność kar nakładanych za nieprzestrzeganie obostrzeń i zasad związanych z walką z koronawirusem. Rzecznik postanowił sprawdzić zasadność ukarania za prowadzenie kwiaciarni-lodowiska w Szczecinie, a zaskarżył decyzję mazowieckiego Sanepidu, który utrzymał karę 5 tys. zł za nienoszenie maseczki 5 września 2020 r. 

RPO poinformował, że sprawdza zasadność ukarania za prowadzenie kwiaciarni-lodowiska w Szczecinie.  Rzecznik podjął z urzędu sprawę wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej przedsiębiorcy prowadzącemu lodowisko w Szczecinie.Mimo obostrzeń, udostępnił on obiekt jako „kwiaciarnię"; goście mogli założyć łyżwy, by wybrać któryś z ustawionych na środku lodowiska kwiatów.

Na początek RPO poprosił Sanepid w Szczecinie o kopię całości akt administracyjnych postępowania, a także zapytał czy od decyzji Sanepidu zostało wniesione odwołanie, czy tez jego decyzja  jest już ostateczna.

RPO skarży 5 tys. zł za brak maseczki we wrześniu
 
Ponadto RPO skarży decyzję mazowieckiego Sanepidu, który utrzymał karę 5 tys. zł za nienoszenie maseczki 5 września 2020 r. Rzecznik domaga się uchylenia kary.
 
Chodzi o sprawę pani Z., która została ukarana za brak maseczki w Ikei. Podstawą była notatka policjanta. Sanepid przyjął notatkę (na podstawie porozumienia pomiędzy Głównym Inspektorem Sanitarnym a Komendantem Głównym Policji, które stanowi, że sanepid wydaje decyzje administracyjne w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej po przeanalizowaniu notatki służbowej otrzymanej od funkcjonariusza policji) i wymierzył karę na podstawie rozporządzenia rządu do ustawy epidemicznej o obowiązku noszenia maseczek. Tymczasem ustawa ta pozwala nakładać obowiązek noszenia maseczek tylko osobom chorym lub podejrzanym o zakażenie. A nie wszystkim.
 
Źródło: RPO
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz