USA. Nowe propozycje podatkowe uderzą w notowane na giełdzie spółki medyczne

11 Stycznia 2021, 13:35 biden joe

Zmiana na czele Białego Domu oraz większościowe przedstawicielstwo Demokratów w Kongresie oznacza nowe propozycje podatkowe, które zdaniem ekspertów są tylko kwestią czasu. Mniejszych zysków spodziewać się mogę m.in. giełdowi gracze z obszaru branży farmaceutycznej, ubezpieczeniowej czy produkcji technologii i wyrobów medycznych.

Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że nie zamierza podnosić podatków od Amerykanów zarabiających mniej niż 400 tys. USD rocznie. Jego administracja opowiada się natomiast za;

  • podniesieniem krańcowej stawki podatku dochodowego z 37% do 39,6% dla osób zarabiających powyżej 400 000 USD;
  • podniesienie podatku od osób prawnych z 21% do 28% oraz minimalnego podatku od książek w wysokości 15%;
  • opodatkowanie długoterminowych zysków kapitałowych i kwalifikowanych dywidend według zwykłej stawki podatku dochodowego w wysokości 39,6% od dochodu powyżej 1 miliona USD.

Inne propozycje Bidena mogą również wpłynąć na posiadaczy akcji i obligacji. Na przykład zaproponował, aby osoby zarabiające ponad 400 000 USD podlegały dodatkowemu podatkowi od wynagrodzeń w wysokości 12,4%, podzielonemu równo między pracodawców i pracowników. 

Niedawne badanie przeprowadzone przez Fundację Podatkową wykazało, że propozycja podatkowa Joe Bidena, w ciągu najbliższej dekady, zasiliłaby budżet administracji rządowej o 3,3 bln USD, a podniesienie podatku od zysków kapitałowych przyniosłoby 469,4 mld USD w tym samym okresie.

Jaki wpływ będą miały propozycje Joe Bidena na giełdę?

Zdaniem ekspertów z Bank of America Securities (BofA Securities) w wyniku nowej polityki podatkowej najbardziej ucierpią przedsiębiorstwa giełdowe z sektorów nastawionych na wzrost, tj;

  • Technologia spadła - 9,2%
  • Opieka zdrowotna - 8,4%
  • Usługi komunikacyjne  - 8,2%
  • Dobra luksusowe  - 7,5%
  • Finanse -6,5%

Jak szacują eksperci BofA Securities plan podatkowy Biden zmniejszyłby zyski spółek z indeksu S&P 500 o 7%. Przypomnijmy, że S&P 500 to indeks giełdowy, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na nowojorskiej giełdzie i NASDAQ. W skład indeksu wchodzi m.in. 13 przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, 24 z branży ubezpieczeniowej oraz 25 z obszaru technologii i wyrobów medycznych.

źródło: CNBC

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz