Senatorowie chcą więcej na zdrowie w budżecie 2021

13 Stycznia 2021, 9:38
13 Stycznia 2021, 9:38

Izba Wyższa Parlamentu zakończyła we wtorek prace nad rządowym projektem ustawy budżetowej na 2021 r. Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o tym, aby więcej środków przeznaczyć m.in. na psychiatrię, leczenie niepłodności oraz leczenie chorób nowotworowych.

Poprawki do budżetu w zakresie zdrowia rekomendowała senacka komisja zdrowia. Więcej pieniędzy na zdrowie? Senacka komisja chce zmian w budżecie

We wtorek odbyło się głosowanie nad rządowym projektem ustawy budżetowej na 2021 rok, a senatorowie zdecydowali o przyjęciu w sumie 109 poprawek, z czego część dotyczy zwiększenia nakładów w obszarach związanych ze zdrowiem.

W myśl przyjętych poprawek dodatkowo z budżetu państwa ma trafić 4 mld zł na dodatki do wynagrodzeń dla wszystkich, a nie tylko skierowanych przez wojewodów, pracowników podmiotów leczniczych, wykonujących świadczenia zdrowotne wobec chorych na COVID-19 lub osób podejrzanych o zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Ponadto 1 mld 950 mln zł zamiast na obligacje skarbu państwa dla KRRiT miałoby trafić na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego.

120 mln zł zaś miałoby trafić na leczenie związane z powikłaniami po COVID-19;

W myśl poprawek w budżecie 100 mln zł trafi do Państwowego Ratownictwa Medycznego na zakup sprzętu i wyposażenia do walki z COVID-19 oraz 100 mln zł - dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej na walkę z COVID-19.

Senatorowie zdecydowali też o dodatkowych 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą, ale także 80 mln zł na dofinansowanie zadań z zakresu epidemiologii i zwalczania chorób zakaźnych.

Ponadto dodatkowe 100 mln zł ma trafić na utworzenie programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro);

Warto zwrócić uwagę, że w głosowaniu nad poprawką zwiększającą nakłady na psychiatrię dziecięcą 52 senatorów opowiedziało się za, a przeciw było 47 senatorów - wszyscy z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, a więc również obecny wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W lipcu ub. roku to właśnie W. Kraska został przewodniczącym Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wcześniej zespołem kierowała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz