S. Gadomski: w styczniu sfinalizujemy prace dot. Lung Cancer Unitów

13 Stycznia 2021, 13:03 rentgen płuca lekarz diagnostyka prześwietlenie

Prace nad stworzeniem Lung Cancer Unitów, czyli centrów leczących pacjentów z rakiem płuca dobiegają końca. W środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski stwierdził, że prace te powinny zostać sfinalizowane w styczniu, a projekt w tym zakresie trafi do konsultacji publicznych.

Minister Sławomir Gadomski wziął udział w panelu dot. raka płuca podczas konferencji online "Priorytety w ochronie zdrowia".

- To może nie był idealny rok raka płuca jaki bym chciał- ocenił. Wskazał, że nie udało się sfinalizować w ubiegłym roku właśnie lung cancer unitów.

- Aczkolwiek jestem po wielu spotkaniach w ostatnim czasie z ekspertami i mam nadzieję w styczniu sfinalizujemy te prace i zaraz skierujemy ten projekt do konsultacji publicznych, bo wydaje się, że osiągnęliśmy pewien kompromis i mamy zgodność we wszystkich środowiskach związanych z leczeniem raka płuca; i z pulmonologami, i torakochirurgami, i z onkologami klinicznymi, co do tego, jak taki może jeszcze nie idealny, ale taki na nasze polskie potrzeby możliwy do zastosowania wariant wyszczególnienia tych ośrodków najwyżej referencyjnych, jak to przestawić - mówił S. Gadomski.

Jak dodał, "zaraz" zostanie ogłoszony także "duży konkurs o wartości kilkudziesięciomilionowej na doposażenie ośrodków wczesnej diagnostyki raka płuca, leczenia raka płuca w ramach środków Narodowej Strategii Onkologicznej".

Wyraził nadzieję, że ten katalog zmian będzie zauważalny i istotny.

Przypomniał również, że w 2020 r. w obszarze lekowym, pomimo, że listy refundacyjne z powodu epidemii COVID-19 były zawieszone przez kilka miesięcy, udało się na pozostałych 4 obwieszczeniach wprowadzić innowacyjne terapie w onkologii,  także w raku płuca.

Jak mówił w 2020 r. były dwie duże nowe refundacje w zakresie raka płuca, ale największe i szeroko oczekiwane zmiany weszły od stycznia tego roku, m.in. dopuszczenie w I linii durwalumabu i ozymertynibu w niedrobnokomórkowym raku płuca. Zaznaczył, że są to zmiany dotyczące znacznych grup pacjentów.

Wskazywał również, że "ogromna zmiana, której nie było przez 20-30 lat, to też zmiana w ramach niekomercyjnych badań medycznych i środki o niebagatelnej wysokości i ogromne wsparcie ze strony Agencji Badań Medycznych".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz