KE zakończyła wstępne rozmowy z Valneva ws. zakupu szczepionek p/COVID-19

13 Stycznia 2021, 12:30 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Komisja Europejska (KE) zakończyła we wtorek wstępne rozmowy z francuską firmą biotechnologiczną Valneva w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 tej firmy. 

Jak informuje Komisja Europejska, umowa zakłada dostarczenie 30 mln dawek, z opcją dokupienia dodatkowych 30 mln na późniejszym etapie. To już 8 potencjalna szczepionka, na którą liczy KE w ramach centralnych zamówień.
 
Valneva jest europejskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym, które opracowuje inaktywowaną szczepionkę wirusową. Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, z ustalonymi metodami i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna inaktywowana szczepionka w badaniach klinicznych przeciw COVID-19 w Europie - czytamy w komunikacie KE.
 
KE podała, że umowa jest uzupełnieniem szerokiego portfolio szczepionek, które mają być produkowane w Europie, w tym umów już podpisanych z koncernami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna. Zakończono także wstępne rozmowy z Novavax.

– Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego portfolio szczepionek pomagających chronić ludzi w Europie i nie tylko. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva dodatkowo uzupełnia portfolio szczepionek UE i pokazuje zaangażowanie Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania pandemii – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
 
 
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz