F.Nowak o roli NFZ w walce z COVID: operacyjny realizator idei

13 Stycznia 2021, 13:22 Filip Nowak

- My nie mamy takich ambicji, żeby wymyślać, jak walczyć z epidemią, od tego są mądrzejsi od nas – ludzie, którzy są specjalistami i mają doświadczenie - podkreśla prezes NFZ Filip Nowak mówiąc o roli Funduszu w walce z COVID-19. Według niego NFZ jest "operacyjnym realizatorem idei".

F.Nowak, który wziął w środę udział w panelu otwierającym konferencję online "Priorytety w ochronie zdrowia", wskazywał, że NFZ bierze czynny udział w organizowaniu ochrony zdrowia od początku epidemii.

Jak wskazywał NFZ, jako płatnik jest odpowiedzialny za "wszystkie produkty, z którymi się już oswoiliśmy: formy płacenia, szpitale tymczasowe, szpitale węzłowe, punkty szczepień, coś co w zasadzie wpisało się już na stałe w katalog świadczeń było produkowane przez NFZ na polecenie poprzedniego i obecnego ministra zdrowia". Według niego NFZ jest "operacyjnym realizatorem idei”, które w zakresie walki z COVID opracowują eksperci.

Szczepienia jako priorytet

Według niego priorytetem w 2021 r. są szczepienia p/COVID. - Szczepienia, szczepienia, szczepienia. Bez szczepień nie będzie niczego; nie ruszy gospodarka, nie wrócą pacjenci do szpitali, będzie narastał dług zdrowotny, a więc szczepienia, szczepienia, szczepienia – wskazał krótko odnosząc się do pytania o priorytety na ten rok.

Jak mówił, NFZ realizuje również wynikające z Narodowego Programu Szczepień zadania, które na niego nałożono m.in. w postaci zorganizowania punktów szczepień, czy to populacyjnych, czy też szpitali węzłowych.

Według F.Nowaka, Fundusz jest też "dość istotnym elementem jeśli chodzi o komunikację ze środowiskiem medycznym".

- Chcielibyśmy tę działalność usługową, komunikacyjną i taką operacyjną wypełniać w jak najlepszym stopniu- zapewniał. 

Nie tylko walka z COVID

Jak podkreślił F.Nowak NFZ jest ponadto organizatorem „normalnego” życia medycznego w kraju.

- Zastanawiając się, jakie imię powinien mieć ten rok, to powiedziałbym „elastyczność działania”. Fluktuacja zachorowań jest tak duża, że trudno ustalić pewne ramy udziału procentowego świadczeń planowych, które powinny być realizowane w szpitalach. Musimy działać elastycznie -  mówił.

Zaznaczył, że NFZ próbuje "wspierać realizatorów świadczeń, aby walcząc z COVID nie zapomnieć o pacjentach, którzy czekają na świadczenia odkładane w czasie z uwagi na niepokój i strach przed korzystaniem z opieki zdrowotnej, ale także z uwagi na ograniczony nieco potencjał w realizacji tych świadczeń".

Wskazał, że statystyki pokazują pewne odbicie w korzystaniu ze świadczeń planowych. Jak przekonywał, pacjenci powinni korzystać ze świadczeń planowych, a placówki medyczne - je realizować, ponieważ wisi nad nami widmo ewentualnej trzeciej fali pandemii. - Myślę, że każde to okienko między falami wzrostów zachorowań, trzeba spożytkować na to, aby przede wszystkim udostępniać pacjentom niezakażonym potencjał – zaznaczył F. Nowak.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz