M. Dworczyk: wchodzimy w kluczowy etap, zaczynamy masowe szczepienia

13 Stycznia 2021, 16:18 michal dworczyk

Już w piątek rusza rejestracja do szczepień pacjentów w wieku powyżej 80 r. ż. oraz deklaracja chęci szczepień dla każdego pełnoletniego obywatela. Z powodu ograniczeń dostaw szczepionek, każdy z blisko 6 tys. punktów szczepień będzie mógł tygodniowo zaszczepić 30 pacjentów pierwszą dawką szczepionki - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Do godz. 15:00 w środę zaszczepiono prawie 338 tys. osób. Do punktów dostarczono ponad 483 tys. dawek szczepionki. 818 dawek szczepionek zostało zutylizowanych - podał Michał Dworczyk i podkreślił przy tym, że pod względem liczby podanych dawek szczepień, jesteśmy 4 krajem w Europie.  

Jak podkreślił, powolna liczba szczepień uwarunkowana jest dwiema kwestiami; deklaracją dystrybucji producentów szczepionek oraz przyjętym modelem szczepień.

- Kraje w ramach UE przyjęły dwa różne modele funkcjonowania i działania. Na przykład model we Włoszech polega na tym, że wszystkie szczepionki przekazywane są do punktów szczepień. To powoduje duży przyrost osób po pierwszym szczepieniu, ale w konsekwencji po 3 tygodniach te szczepionki, które będą przyjeżdżały do Włoch w większości będą trafiały na drugą dawkę szczepień - mówił Michał Dworczyk.

Jak wyjaśnił, Polska, "tak jak inne kraje UE" dzieli każdą dostawę na dwie części. - Połowa zostaje w mroźniach w oczekiwaniu na drugą dawkę szczepień. Pierwsza część trafia do punktów szczepień. Chcemy mieć gwarancję, że pacjent zaszczepiony po raz pierwszy, który nie utrzymuje jeszcze pełnej odporności, niezależnie od problemów logistycznych, będzie miał zapewnioną drugą dawkę szczepionki. - mówił.

Wchodzimy w kluczowy etap szczepień w tym tygodniu. Zaczynamy szczepienia masowe.

Jak poinformował Michał Dworczyk, w tym tygodniu "wchodzimy w kluczowy etap szczepień - zaczynamy szczepienia masowe."

  • 15 stycznia otwarta zostanie rejestracja do szczepień dla seniorów 80+ oraz formularz zgłoszenia chęci wykonania szczepienia, dla wszystkich osób powyżej 18 r. ż. 
  • 22 stycznia - rusza rejestracja do szczepień dla seniorów 70+
  • 25 stycznia - ruszają masowe szczepienia w 5994 punktach szczepień.

Jak podkreślił Michał Dworczyk, różnica w terminie do rejestracji dla seniorów w wieku 70-79 lat i powyżej 80 lat wynika z rekomendacji Rady Medycznej przy Premierze RP.

- Profesorowie zwracali uwagę, że osoby 80+ są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19. U nich choroba ma najbardziej dramatyczny przebieg. Daliśmy im tydzień, by oni mogli zarejestrować się na jak najwcześniejsze terminy - mówił Michał Dworczyk.

Każdy punkt wykona do 30 szczepień tygodniowo

Do końca I kwartału do Polski dotrze nieco powyżej 6 mln dawek szczepionek dwóch producentów - Pfizer/BioNTech i Moderna. Jak podkreślił Michał Dworczyk, obecnie trwa proces rejestracji innych produktów leczniczych, ale tylko te terminy dostaw zarejestrowanych produktów są pewne.

-Na podstawie tego harmonogramu wystawiamy centralny kalendarz, gdzie każdy z punktów szczepień będzie otrzymywał sloty, w których można się zapisać konkretnego dnia, o konkretnej godzinie - mówił szef  KPRM.

Jak podkreślił, każdego tygodnia rozdysponowanych między punkty szczepień ma być 180 tys. dawek szczepionek. To oznacza, że tygodniowo, każdy punkt szczepień będzie mógł otrzymać maksymalnie 30 dawek szczepionki przeciw COVID-19 i tyle samo osób będzie mogło otrzymać szczepienie.

Michał Dworczyk podkreślił przy tym, że miesięczna liczba szczepień w ujętym przez rząd harmonogramie, do końca marca, to średnio 1 mln szczepień. Gdyby nie ograniczenia, zdolności punktów szczepień wynosi do 3,7 mln potencjalnie wykonanych szczepień.

Rejestracja i zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19

Od 15 stycznia seniorzy 80 + mogą się rejestrować na konkretny termin szczepień do wskazanych punktów szczepień a wszyscy Polacy od 18 r. ż. mogą się zgłaszać i deklarować chęć do zaszczepienia.

Pacjent od północy 15. stycznia będzie mógł zarejestrować się na szczepienie poprzez;:

1. Rejestrację na www.pacjent.gov.pl

2. Infolinię - 989

3. Bezpośredni kontakt w punkcie szczepień

W praktyce, po zarejestrowaniu, wybraniu terminu oraz wskazaniu miejsca szczepień, każdy pacjent otrzyma drogą SMS z potwierdzeniem miejsca i czasu umówionej wizyty. Dzień przed szczepieniem na ten sam numer otrzyma powiadomienie przypominające. Drugi termin szczepień ustalany jest tuż po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki i również dzień przed terminem, system przypomni pacjentowi o wizycie drogą SMS.

Jak poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska, pacjent nie będzie musiał wnioskować o specjalne skierowanie. Skierowanie będzie wystawiane automatycznie na platformie P1, na podstawie numeru PESEL podanego przy rejestracji do szczepień.

Ponadto, każdy pacjent, po zaszczepieniu obiema dawkami szczepionki otrzyma  tzw. "paszport osoby zaszczepionej". Będzie on w formie wydruku, który otrzymamy w punkcie szczepień, bądź w formie kodu QR do pobrania.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz