Węgry kupią szczepionki p/COVID-19 od chińskiego producenta

14 Stycznia 2021, 12:19 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Węgry zawarły porozumienie z chińską firmą Sinopharm na zakup szczepionek na koronawirusa opracowanych przez tę firmę - powiedział w czwartek Gergely Gulyas, szef sztabu węgierskiego premiera Viktora Orbana.

Węgry otrzymały jak dotąd 129 860 dawek i zaszczepiły od czwartku nieco ponad 96 000 osób przy użyciu szczepionek Pfizera i Moderny.

Jak ocenił Gergely Gulyas, dostawy szczepionek w ramach programu Unii Europejskiej docierają zbyt wolno, z tygodniowymi dostawami mniej niż 100 tys. dawek, a Węgry będą kontynuować rozmowy z Rosją i Chinami na temat dodatkowych zakupów szczepionek.

- Praktycznie zawarliśmy porozumienie z Sinopharm (...) Pierwsza dostawa może zawierać do miliona dawek - poinformował rzecznik rządu.

Dodał, że czas chińskiej wysyłki zależy od tego, jak szybko węgierski regulator ds. zdrowia dopuści do obrotu szczepionkę przeciw COVID-19 od producenta Sinopharm.

 

Jaka jest skutecznośc szczepionki od Sinopharm?

Jak poinformował w środę producent, szczepionka przeciw COVID-19, opracowana przez jednostkę chińskiej państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm, wykazała skuteczność na poziomie 79,34 proc. w ochronie przed chorobą.

Badania wykazały, że szczepionka jest bezpieczna, a po podaniu dwóch dawek u 95,52 proc. badanych pojawiły się ochronne przeciwciała – przekazał należący do Sinopharmu Pekiński Instytut Produktów Biologicznych, który złożył wniosek o zatwierdzenie szczepionki do powszechnego użycia w Chinach. Skuteczność obliczono na podstawie wstępnej analizy wyników badań klinicznych trzeciej fazy – napisano w oświadczeniu, cytowanym przez chińskie media.

Nie podano danych na temat wielkości badanej grupy ani liczby osób, u których szczepionka nie zapobiegła zakażeniu. Rzecznik firmy oświadczył, że szczegółowe wyniki badań klinicznych zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Szczepionka Sinopharmu została już zatwierdzona do użycia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie. Władze medyczne ZEA ogłosiły 9 grudnia na podstawie wstępnej analizy wyników badań, że produkt od chińskiego producenta wykazał 86-procentową skuteczność w zapobieganiu COVID-19.

źródła: Reuters, South China Morning Post

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz