Węgry otrzymały jak dotąd 129 860 dawek i zaszczepiły od czwartku nieco ponad 96 000 osób przy użyciu szczepionek Pfizera i Moderny.
Jak ocenił Gergely Gulyas, dostawy szczepionek w ramach programu Unii Europejskiej docierają zbyt wolno, z tygodniowymi dostawami mniej niż 100 tys. dawek, a Węgry będą kontynuować rozmowy z Rosją i Chinami na temat dodatkowych zakupów szczepionek.
- Praktycznie zawarliśmy porozumienie z Sinopharm (...) Pierwsza dostawa może zawierać do miliona dawek - poinformował rzecznik rządu.
Dodał, że czas chińskiej wysyłki zależy od tego, jak szybko węgierski regulator ds. zdrowia dopuści do obrotu szczepionkę przeciw COVID-19 od producenta Sinopharm.
Jaka jest skutecznośc szczepionki od Sinopharm?
Jak poinformował w środę producent, szczepionka przeciw COVID-19, opracowana przez jednostkę chińskiej państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm, wykazała skuteczność na poziomie 79,34 proc. w ochronie przed chorobą.
Badania wykazały, że szczepionka jest bezpieczna, a po podaniu dwóch dawek u 95,52 proc. badanych pojawiły się ochronne przeciwciała – przekazał należący do Sinopharmu Pekiński Instytut Produktów Biologicznych, który złożył wniosek o zatwierdzenie szczepionki do powszechnego użycia w Chinach. Skuteczność obliczono na podstawie wstępnej analizy wyników badań klinicznych trzeciej fazy – napisano w oświadczeniu, cytowanym przez chińskie media.
Nie podano danych na temat wielkości badanej grupy ani liczby osób, u których szczepionka nie zapobiegła zakażeniu. Rzecznik firmy oświadczył, że szczegółowe wyniki badań klinicznych zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.
Szczepionka Sinopharmu została już zatwierdzona do użycia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie. Władze medyczne ZEA ogłosiły 9 grudnia na podstawie wstępnej analizy wyników badań, że produkt od chińskiego producenta wykazał 86-procentową skuteczność w zapobieganiu COVID-19.
źródła: Reuters, South China Morning Post