WHO rok temu: brak dowodów na przenoszenie się wirusa między ludźmi

14 Stycznia 2021, 16:24 wirus koronawirus covid

"Wstępne dochodzenia przeprowadzone przez władze chińskie nie wykazały wyraźnych dowodów na przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV z człowieka na człowieka" - dziś mija dokładnie rok od oświadczenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w takim brzmieniu. Gdzie jesteśmy obecnie?

"Wstępne dochodzenia przeprowadzone przez władze chińskie nie wykazały wyraźnych dowodów na przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV z człowieka na człowieka" - tak brzmiało oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia opublikowane na Twitterze 14 stycznia 2020 r. 

kliknij obrazek by przenieść do źródła
 

W czwartek 14. stycznia 2021 r. do Chin przybywa międzynarodowy zespół naukowców, których zadaniem jest zagłębienie się w dokumentację szpitalną w celu zidentyfikowania przypadków zakażeń koronawirusem, które mogły istnieć wcześniej niż pierwsze zidentyfikowane w miejscowości Wuhan, w grudniu 2019 r. Badania obejmą również ponowne przyjrzenie się rynkowi owoców morza powiązanego z pierwszą rozpoznaną grupa pacjentów z COVID-19.

Przylot zespołu nie odbył się bez problemów. Władze Pekinu od początku niechętnie podchodziły do kwestii międzynarodowego śledztwa na terenie swojego kraju, którego celem miałoby być zidentyfikowanie pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 oraz ocena reakcji władz Chin w prewencji rozprzestrzeniania się epidemii.

Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19 obecnie

13 stycznia 2021 r. przedstawiciele WHO oceniają, że drugi rok pandemii COVID-19 może być trudniejszy niż pierwszy, szczególnie przez nowe, bardziej zakaźne warianty mutacji koronawirusa. Jak poinformował Mike Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, według najnowszych danych w zeszłym tygodniu na całym świecie zgłoszono około pięciu milionów zakażeń koronawirusem, co oznacza wzrost w porównaniu z dwoma wcześniejszymi tygodniami.

Z danych WHO wynika, że do dziś potwierdzono laboratoryjne ponad 90,759 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie. Zakażenie zidentyfikowano na każdym kontynencie. Z powodu COVID-19 zmarło 1,9 mln osób.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi ponad 1,4 mln osób a ponad 32 tys. osób zmarło z powodu COVID-19.

Od pierwszego zidentyfikowanego zakażenia koronawirusem minął już ponad rok. Dziś o koronawirusie znamy znacznie więcej. To szczególny okres dla nauki i sektora zdrowotnego na całym świecie. Wszelkie siły przekierowane zostały na rozpoznanie "wroga" oraz znalezienie remedium.

Na całym świecie rejestrowane są kolejne szczepionki przeciw COVID-19, lekarze wiedzą jak postępować z pacjentami, jak ich diagnozować a obywatele, w ciągłej izolacji, wiedzą jakie podjąć środki ochrony przed zakażeniem.

Wciąż jednak, zanim nie zostanie wyszczepiona odpowiednia grupa populacji, wirus jest w natarciu i zbiera kolejne żniwa. Każdego dnia, na całym świecie diagnozowanych jest ponad 0,5 mln nowych przypadków zakażeń a życie z powodu COVID-19 traci ponad 10 tys. ludzi.

 
Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?
 
Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa (SARS-CoV-2). U większości osób, które zachorują na COVID-19, wystąpią objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia.
 
Wirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony głównie przez kropelki, które wydzielają się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha i wydycha powietrze. Kropelki te są zbyt ciężkie, aby unosić się w powietrzu, dlatego szybko opadają na podłogi i powierzchnie.
 
Do zakażenia poprzez wdychanie wirusa może dojść wtedy, gdy w pobliżu znajduje się osoba chorująca na COVID-19 lub poprzez dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie oczu, nosa lub ust.
 
Aby zachować bezpieczeństwo, eksperci zalecają by stosować proste środki ostrożności, takie jak dystans fizyczny (co najmniej 1m), noszenie maseczek (używaj maseczki bezzaworowych, umyj ręce przed i po założeniu/zdjęciu maski, zakryj podbródek, usta i nos, pamiętaj o częstej zmianie maseczki bądź częstym praniu w przypadki maseczki wielorazowej), utrzymywanie dobrej wentylacji pomieszczeń, unikanie tłumów, częste mycie rąk i kasłanie bądź kichanie w zgięty łokieć lub chusteczkę.  
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz