Ilu nauczycieli przetestowano od poniedziałku?

14 Stycznia 2021, 16:15

Od poniedziałku do środy w ramach akcji testowania nauczycieli przed planowanym otwarciem od poniedziałku nauki stacjonarnej w klasach I-III, przetestowano ok. 80 tys. nauczycieli. Nosicielami wirusa okazało się 2 proc. z nich. W sumie na testy zgłosiło się 190 tys. nauczycieli i osób z personelu administracyjnego szkół, a testy mają być prowadzone do piątku.

Jak informował na czwartkowej konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, z 80 tys. nauczycieli, którzy zostali już przebadani, wyniki otrzymało 60 tys. osób, z czego 2 proc. okazało się nosicielami wirusa.

Akcja, mimo, że zgłosiło się do niej ostatecznie ok. 190 tys. osób, budzi wiele wątpliwości w środowisku nauczycieli o czym pisaliśmy tutaj Ruszyły testy w kierunku COVID-19 wśród nauczycieli

Akcja ma zakończyć się w piątek, a ostatnie wyniki mają być znane w niedzielę.

Minister wyraził zadowolenie, że odsetek osób zakażonych okazał się niewielki. - Cieszę się, że ten poziom zakażeń jest niewielki – mówił.

Według ministra, od 18 stycznia - oprócz uczniów klas I-III szkół podstawowych - do szkół wracają praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej.

Pytany o powrót do nauki stacjonarnej starszych klas, minister podkreślił, że na razie nie ma konkretnej daty powrotu do szkół dzieci z klas 8 i maturzystów, a jest to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju. 

Jak zaznaczył, dyrektorzy szkół nadal mogą również organizować uczniom klas maturalnych i ósmych konsultacje stacjonarne w szkołach, w grupach do pięciu osób.

P.Czarnek, mówiąc o szczepieniach nauczycieli zaznaczył, że w pierwszym kwartale zagwarantowano szczepionki dla około 3 mln osób. - Oczywiście w pierwszej grupie osób, które będą szczepione, są również nauczyciele, ale w pierwszej kolejności, z uwagi na ilość szczepionek, będę szczepione osoby najstarsze, bo one są najbardziej narażone na utratę życia - przypomniał. - Mam wielką nadzieje, że nauczyciele będą zaszczepieni jeszcze w pierwszym kwartale, ale póki co, przewidywania są na drugi kwartał - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz