Ruszyła rejestracja na szczepienia p/COVID

15 Stycznia 2021, 9:36 Szczepienia
15 Stycznia 2021, 9:36

Dzisiaj (15 stycznia) o północy ruszyła rejestracja gotowości do szczepienia p/COVID dla osób 18-70 lat oraz zapisy na te szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia. Infolinia służąca do zapisów, a także system internetowy przeżywały oblężenie już tuż po północy. Także przed punktami szczepień, gdzie można zapisać się bezpośrednio, wcześnie rano tworzyły się kolejki seniorów.

 

Z powodu ograniczeń dostaw szczepionek, każdy z blisko 6 tys. punktów szczepień będzie mógł tygodniowo zaszczepić 30 pacjentów pierwszą dawką szczepionki. Być może ta informacja przekazana w środę przez szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka spowodowała, że jeszcze większe zainteresowanie szczepionkami i chęć zarejestrowania się jak najszybciej.

O północy ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Ponadto osoby od 18 do 70 r. ż. mogą zgłaszać swoją gotowość i chęć do zaszczepienia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek rano w programie "Tłit" poinformował o pierwszych statystykach dot. zapisów.

- Mamy za sobą bardzo intensywną noc. W nocy zadzwoniło na infolinię ponad 100 tys. osób. To dane z godz. 7 rano. Oprócz tego mamy kanał internetowy. Zgłoszeń zainteresowania szczepieniem mamy ponad 130 tys. Te liczby są naprawdę imponujące. Potwierdzonych mamy ponad 70 tys. zgłoszeń - mówił minister.

Jeśli chodzi o grupę 80+, zostało zapisanych 51 tys. osób - wyliczał A. Niedzielski - 22 300 przez punkty szczepień, 22 167 zapisało się przez infolinię, a przez internet - 6700.

Problemy techniczne

Taki szturm do zapisów spowodował różne problemy techniczne, które wiele osób opisywało w mediach społecznościowych m.in. problemy z dodzwonieniem się na infolinię, przerywane połączenia w trakcie rozmowy, zawieszanie się strony internetowej do zapisów.

[OBRAZ-10238]]

Część osób, które zgłaszały chęć szczepienia przeciwko COVID-19 przez specjalny formularz na stronie internetowej nie otrzymało od razu wiadomości e-mail, z linkiem aktywacyjnym, koniecznym do zakończenia procesu rejestracji. 

Harmonogram dla programu szczepień

Przypomnijmy, że harmonogram dla masowego programu szczepień przewiduje, że:

  • 15 stycznia otwarta zostanie rejestracja do szczepień dla seniorów 80+ oraz formularz zgłoszenia chęci wykonania szczepienia, dla wszystkich osób powyżej 18 r. ż. 
  • 22 stycznia - rusza rejestracja do szczepień dla seniorów 70+
  • 25 stycznia - ruszają masowe szczepienia w 5994 punktach szczepień.

 

Każdy punkt wykona do 30 szczepień tygodniowo

Do końca I kwartału do Polski dotrze nieco powyżej 6 mln dawek szczepionek dwóch producentów - Pfizer/BioNTech i Moderna. Obecnie trwa proces rejestracji innych produktów leczniczych. Każdego tygodnia rozdysponowanych między punkty szczepień ma być 180 tys. dawek szczepionek. To oznacza, że tygodniowo, każdy punkt szczepień będzie mógł otrzymać maksymalnie 30 dawek szczepionki przeciw COVID-19 i tyle samo osób będzie mogło otrzymać szczepienie.

Miesięczna liczba szczepień w ujętym przez rząd harmonogramie, do końca marca, to średnio 1 mln szczepień.

Rejestracja i zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19

Od 15 stycznia seniorzy 80 + mogą się rejestrować na konkretny termin szczepień do wskazanych punktów szczepień a wszyscy Polacy od 18 r. ż. mogą się zgłaszać i deklarować chęć do zaszczepienia.

Pacjent od północy 15. stycznia będzie mógł zarejestrować się na szczepienie poprzez;:

1. Rejestrację na www.pacjent.gov.pl

2. Infolinię - 989

3. Bezpośredni kontakt w punkcie szczepień

W praktyce, po zarejestrowaniu, wybraniu terminu oraz wskazaniu miejsca szczepień, każdy pacjent otrzyma drogą SMS z potwierdzeniem miejsca i czasu umówionej wizyty. Dzień przed szczepieniem na ten sam numer otrzyma powiadomienie przypominające. Drugi termin szczepień ustalany jest tuż po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki i również dzień przed terminem, system przypomni pacjentowi o wizycie drogą SMS.

Skierowanie będzie wystawiane automatycznie na platformie P1, na podstawie numeru PESEL podanego przy rejestracji do szczepień.

Każdy pacjent, po zaszczepieniu obiema dawkami szczepionki otrzyma  tzw. "paszport osoby zaszczepionej". Będzie on w formie wydruku, który otrzymamy w punkcie szczepień, bądź w formie kodu QR do pobrania.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz