Przychodnie mają nie marnować szczepionek

15 Stycznia 2021, 11:12 Szczepienia

Rząd precyzuje w rozporządzeniu o zakazach i nakazach epidemicznych grupy osób uprawnione do przyjmowania szczepień. Gdyby zaistniało ryzyko zmarnowania szczepionki, a nie byłoby chętnych z danej grupy, przychodnia może podać preparat osobie z kolejnej grupy.

Takie regulacje wynikają z opublikowanego  znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

W opublikowanej  właśnie noweli rozporządzenia Rady Ministrów dodano  też szereg zapisów dotyczących kolejności  szczepień obywateli przeciwko COVID-19, precyzując kolejność szczepienia. 

Kolejność otrzymania szczepionki wygląda następująco:

  1. Osoby spośród personelu medycznego a także sekretarki czy rejstratorki.
  2. Rodzice wcześniaków urodzonych przed 37 tygodniem ciąży jeśli przebywają one w szpitalu.
  3. Farmaceuci i technicy pracujący w aptekach ogólnodostępnych
  4. Studenci, doktoranci i nauczyciele akademiccy z uczelni medycznych
  5. Pracownicy pomocy społecznej.
  6. Pacjenci z ZOL-i, hospicjów, DPS-ów.
  7. Osiemdziesięciolatkowie, później siedmedziesięciolatkowie i sześćdziesięciolatkowie
  8. Nauczyciele z przedszkoli i szkół podstawowych oraz średnich.
  9. Nauczyciele akademiccy z innych uczelni niż medyczne.
  10. Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, CBA itd.

W rozporządzeniu znalazł się zapis, ze gdyby zaistniało ryzyko niewykorzystania szczepionki dla danej grupy, personel medyczny będzie mógł szczepić osoby z innej grupy.

Zaginięcie skierowania na leczenie

Co więcej w znowelizowanym rozporządzeniu Rady Ministrów znalazły się też regulacje dotyczące powrotu przez szpitale do wykonywania zaplanowanych zabiegów i zapisów na nie na podstawie e-skierowań. Bo skierowania od 8 stycznia br. powinny być tylko elektroniczne.

Otóż, rząd precyzuje, że gdyby pracownik szpitala nie mógł  znaleźć skierowania choreg w centralnym systemie, ma obowiązek zapisać zainteresowanego na badanie czy zabieg na podstawie informacji i danych jakie ten przekaże mu np. telefonicznie. Chodzi o numer skierowania czy kod dostępu.

Przedłużenie obostrzeń

Nowe regulacje oznaczają, że do końca stycznia zamknięte będą stoki narciarskie oraz hotele, ma to ograniczyć liczbę osób, które mimo epidemii planowały wyjazdy na narty. Nadal nie można organizować zabaw karnawałowych, wesel itd. Do domu można zaprosić 5 osób. Obostrzenie nie dotyczy spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych. 

Nadal osoba przekraczająca polską granicę państwową będzie musiała informować o tym Sanepid i poddać się kwarantannie. 

Nadal istnieje też obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych; można to robić przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Utrzymane do 31 stycznia są również zakazy dotyczące działania centrów handlowych czy liczby pasażerów w komunikacji publicznej.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz