Za mało szczepionek. Powodem nieobecność rządu na unijnych posiedzeniach?

15 Stycznia 2021, 9:59 Szczepienia

Spośród 16 posiedzeń Health Security Committee UE polski rząd nie uczestniczył w 11. Zdaniem posłów PO, to podczas spotkań "ważyły się między innymi losy szczepionek dla państw członkowskich", a absencja przedstawicieli rządu "przełożyła się na to, że w Polsce brakuje szczepionek". 

Posłanka Monika Wielichowska wyjaśniła podczas czwartkowej konferencji prasowej, że Health Security Committee to gremium, które rozmawia o logistyce, zakupach i szczegółach technicznych. - Dochodzi tam do podejmowania bardzo ważnych decyzji, m.in. o zakupie szczepionek w ramach unijnego mechanizmu - wskazała. KO złożyła wniosek o zwołanie posiedzenia Komisji Zdrowia w tej sprawie.

W związku z tą informacją w sieci opozycyjnych profili społecznościowych zawrzało.

"Pytacie dlaczego brakuje szczepionek w Polsce? Może dlatego, że na 14 posiedzeń Health Security Committee UE polski rząd nie uczestniczył w 9. Na 14 narad w sprawie szczepionek byli tylko 5 razy. Tam ważyły się między innymi losy szczepionek dla państw członkowskich" - napisał na twitterze Bartosz Arłukowicz. 

"Nie zapadają żadne decyzje dotyczące wspólnych zamówień"

Po południu Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie ws. udziału Polski w posiedzeniach unijnej komisji.

"Kategorycznie zaprzeczam jakoby HSC zajmowało się wspólnymi zamówieniami UE w zakresie szczepionek, czy jakiegokolwiek innego sprzętu medycznego. Wiedza w tym temacie jest powszechnie dostępna choćby na stronach Komisji Europejskiej" - czytamy w komunikacie GIS. 

Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowotnego (HSC) to grupa doradcza ds. bezpieczeństwa zdrowotnego na szczeblu europejskim. Komitet zajmuje się m.in. wymianą najlepszych praktyk i informacji na temat krajowych działań w zakresie zdrowia - podkreślono w komunikacie.

Jak dodano, "na poziomie UE wspólnymi zakupami szczepionek zajmuje się Rada Sterująca wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek APA (Steering Board under the joint EU approach to COVID-19 vaccines procurement - APA). Przedstawicielem Polski w tej Radzie jest Prezes URPL".

Jak wskazuje GIS, reprezentantem Polski w HSC jest przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego i nigdy w historii nie była nim osoba w randze podsekretarza stanu a obecnie reprezentacja Polski w HSC, decyzją GIS, jest poszerzana z uwagi na większą częstotliwość konsultacji w zakresie reakcji poszczególnych państw na zagrożenia epidemiczne.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz