Otwarta droga do szybszego przyjęcia szczepionki

15 Stycznia 2021, 15:31 Szczepienia

Szczepionki przeciwko COVID-19 nie powinny się marnować, dlatego personel medyczny dostaje wolną rękę co do tego, kogo zapraszać na podanie preparatu na wypadek, gdyby nie było chętnych z grup priorytetowych.

W nocy z 14 na 15 stycznia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministróww sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Znalazło się w nim szereg zapisów dotyczących kolejności szczepień poszczególnych grup obywateli przeciwko COVID-19. 

Oprócz wymienionych 10 grup priorytetowych w kolejce do szczepienia, rząd wskazał w rozporządzeniu, że gdyby zaistniało ryzyko zmarnowania dawki szczepionki, podmiot przeprowadzający szczepienia, może podać preparat osobie z grupy stojącej w dalszej części kolejki. Czyli jeśli nie będzie na szczepienie chętnego farmaceuty, może je dostać policjant lub nauczyciel, chociaż przepisy przewidują, że ci powinni otrzymać je w dalszej kolejności. 

Decyzja pozostawiona w gestii lekarza

De facto, personel medyczny z przychodni POZ czy ze szpitali węzłowych, które także mogą prowadzić szczepienia, dostał wolną rękę co do decydowania o kolejności szczepień. 

- Wobec ryzyka niewykorzystania szczepionki - na przykład kiedy pacjent umówiony nie zgłosi się na szczepienie – przepis § 28 a ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15.01.2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozwala zaszczepić inną osobę. Słusznie przyjęto, że decyzję w tym zakresie podejmuje każdorazowo lekarz w punkcie szczepień  - mówi dr n. praw. Sebastian Sikorski, adwokat i specjalista z zakresu prawa medycznego.

Tymczasem kolejność otrzymania szczepionki, według rozporządzenia Rady Ministrów, powinna wyglądać następująco

  1. Osoby spośród personelu medycznego a także sekretarki czy rejestratorki- jest to grupa „0”
  2. Rodzice wcześniaków urodzonych przed 37 tygodniem ciąży jeśli przebywają one w szpitalu.
  3. Farmaceuci i technicy pracujący w aptekach ogólnodostępnych
  4. Studenci, doktoranci i nauczyciele akademiccy z uczelni medycznych
  5. Pracownicy pomocy społecznej.
  6. Pacjenci z ZOL-i, hospicjów, DPS-ów.
  7. Osiemdziesięciolatkowie, później siedemdziesięciolatkowie i sześćdziesięciolatkowie
  8. Nauczyciele z przedszkoli i szkół podstawowych oraz średnich.
  9. Nauczyciele akademiccy z innych uczelni niż medyczne.
  10. Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, CBA itd.

Do tej pory zasady przyjmowania na szczepienia były nie określone przepisami prawa. Rozporządzenie zatem po raz pierwszy wprowadziło normy prawne określające podział uprawnionych do grupy "0" i "1". Do tej pory podziały wynikały z komunikatów NFZ i Ministerstwa Zdrowia. I rozporządzenie zmienia też dotychczasowe zasady zgłaszania się na szczepienia bo nie przewiduje się już szczepienia w grupie "0" działaczy izb samorządowych, pracowników punktów aptecznych, pracowników punktów wydających wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych

Każdy otrzyma e-skierowanie na szczepienie

15 stycznia  ruszyły także zapisy seniorów na szczepienia. Za pomocą infolinii, Internetowego Konta Pacjenta oraz osobiście w punkcie szczepień osoby 80 + mogą zarejestrować się na szczepionkę. Podawanie im preparatów zacznie się 18 stycznia.  Szczepienia będzie prowadziło prawie 6 tys. punktów. 

Co więcej, rozpoczęło się także centralne zgłaszanie gotowości do przyjęcia osób  w wieku 18-70 lat. Michał Dworczyk, szef KPRM pytany o podczas piątkowej konferencji prasowej o to, co daje deklaracja chęci przyjęcia szczepienia, odparł, że gdy przychodzi kolej na szczepienie naszej grupy wiekowej, to do nas trafia mailem informacja o terminie rejestracji jako do pierwszych.

- Mamy dzięki temu prostszy czy łatwiejszy dostęp do wyboru terminów w pierwszych dniach szczepienia naszej grupy wiekowej- wskazał. - W pierwszych dniach rejestracji pierwszeństwo w wyborze terminów i dostępu do systemu będą miały osoby, które takie zgłoszenie złożyły - wyjaśnił.

Na stronie pacjent.gov.pl  jest natomiast wskazane, że każdy kto zadeklaruje chęć zgłoszenia szczepienia, dostanie na maila informacje o tym, że jego grupa wiekowa została objęta szczepieniem i wystawiono dla niego skierowanie i można się zapisać na szczepienie.

A jeśli ktoś nie zgłosi teraz chęci zaszczepienia się, to w momencie gdy nadjedzie czas podania preparatu dla jego grupy wiekowej, też zostanie mu automatycznie wystawione e-skierowanie. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz