Nowy harmonogram szczepień p/COVID-19

18 Stycznia 2021, 16:28 pfizer biontech szczepionka szczepienia

O ograniczeniu dostaw przez producenta szczepionki przeciw COVID-19, Pfizer/BioNTech trzymaliśmy wczoraj wieczorem informację o ograniczaniu dostaw - mówił szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, Michał Dworczyk prezentując nowy harmonogram szczepień.

 

Jak poinformował Michał Dworczyk, do poniedziałku godz. 14:00 przeciw COVID-19 zaszczepiono 475 264 pacjentów. Łącznie do punktów szczepień dostarczono ponad 647 tys. dawek a kolejne 609 975 przeznaczonych na II dawkę szczepień pozostaje w mroźniach Agencji Rezerw Materiałowych.

Do tej pory zutylizowano 1428 dawek szczepionki. Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wciąż jest na stosunkowo niskim poziomie - 133. 

Ponadto, jak przekazał szef KPRM, z tzw. "grupy zero", obejmującej personel szpitalny zaszczepiono już ponad 473 tys. pacjentów. Kolejne 580 tys. zgłosiło się na szczepienie i oczekuje podania I dawki szczepionki. To oznacza, że spośród personelu szpitalnego do szczepień przeciw COVID-19 zgłosiło się ponad 81% z grupy liczącej 1,3 mln osób.

Ponadto, na szczepienia masowe seniorów zarejestrowało się już ponad 431 tys. pacjentów w wieku 80+. Łącznie grupa ta liczy 1,7 mln osób. Rejestracja w tej grupie wciąż trwa. Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia - jak zapewnił Michał Dworczyk - zgodnie z planem. 

Ponadto chęć szczepień zadeklarowało jak do tej pory ponad 1,47 mln obywateli w wieku 18-69.

Zaktualizowany harmonogram dostaw spowodowany zmianami firmy Pfizer 

Redukcja dostaw o 366 tys. następuje w krytycznym momencie, kiedy mieliśmy kończyć szczepienia grupy 0 i rozpoczynać masowe szczepienia populacyjne. W tym momencie bardzo mocno odczuliśmy to w dostawach. Musimy bardzo uważnie zrewidować nasze plany - mówił prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Zdjęcie

Jak poinformował Michał Dworczyk, rząd otrzymał informacje o ograniczeniu dostaw szczepionek przed firmę Pfizer dopiero w niedzielę. Z tego tytułu, do Polski w poniedziałek dotarło 176 tys. dawek, zamiast deklarowanych 360 tys. W kolejnych tygodniach, zgodnie a najnowszą deklaracją producenta, liczba dostarczanych dawek ma wynosić około 296 tys. dawek szczepionek tygodniowo. Ograniczenia związane z modernizacją linii produkcyjnych szczepionek mają ustąpić w połowie lutego i od tego czasu pula dostaw ma wzrosnąć.

Ograniczenie dostaw poskutkuje mniejszą liczbą dostaw w porównaniu z wcześniej deklarowanymi liczbami - o ok. 366 tys. dawek mniej do połowy 2021 r.

Jak zapewniał przedstawiciel rządu, dzięki strategii dzielenia dostaw, "mamy zabezpieczone szczepionki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze dawki szczepionki" a obecna sytuacja nie zaważy na planowanym terminie rozpoczęcia grupy I - seniorów powyżej 70 r. ż.

Ograniczenia dotkną jednak personel szpitalny. 

- Zamiast 330 tys. osób z grupy 0, które miały zostać zaszczepione w tym tygodniu, zaszczepimy około 130 tys. pracowników. Następnie co tydzień kontynuowane będą szczepienia z grupy zero. Zrobimy wszystko by zakończyć szczepienia grupy 0 zakończyły się w lutym - mówił Michał Dworczyk.

Jak dodał, w związku z ograniczeniami, nowe wytyczne dla szpitali będą stanowiły, że w pierwszej kolejności szczepiony ma być personel medyczny.

Rząd analizuje sytuację dodatkowych dostaw

- W ramach umowy zawartej przez KE, kraje, które biorą udział w porozumieniu zobowiązały się do niedokonywania zakupów od producentów tych szczepionek. Wszystko wskazuje na to, że Niemcy złamały te zapisy umowy. Do tej pory trzymaliśmy się zapisów dokumentu, którego jesteśmy stroną. Poważnie analizujemy tę sytuację - stwierdził Michał Dworczyk i podkreślił, że "to kolejny przykład, który jest dowodem na to, że umowa podpisana przez KE jest daleka od doskonałości jeśli chodzi o relację między krajami UE a producentami szczepionek."

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz