Niewydolność serca: prof. J. Kaźmierczak o filarach opieki (VIDEO)

19 Stycznia 2021, 15:10

Sama organizacja kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca bez dobrych leków nie poprawi sytuacji pacjentów - podkreśla prof. dr hab. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy ds. kardiologii. Jak wskazuje to dwa nieodłączne priorytety, aby poprawić rokowania pacjentów i ograniczyć ich hospitalizacje.

 

- Połączenie organizacji kompleksowej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca, czyli KONS plus nowoczesna farmakoterapia, to dwa podstawowe filary - uważa prof. J. Kaźmierczak.

Jak podkreśla, "same leki oczywiście to nie jest rozwiązanie, ale bez leków i nowoczesnej terapii, sama organizacja opieki też nie poprawi sytuacji pacjentów".

- Organizacja opieki jest bardzo ważna, co widzimy po programie KOS Zawał, gdzie nie ma żadnych nowych leków, a tylko zmiana systemu i organizacji (...) pilnowanie pacjenta. O to właśnie chodzi, aby tego pacjenta "pilnować", prowadzić i edukować w taki sposób, aby on sam wiedział co robić, jak się zachowywać, jak poprawiać swój stan zdrowia - uważa konsultant krajowy ds. kardiologii.

Jak dodaje, równie ważny jest dostęp do nowych leków, bez których nie ma możliwości szerszej poprawy. - Te leki po pewnym czasie, wcześniej czy później, po iluś latach staną się tanie i wejdą do użycia (...), ale nie możemy tracić tych lat, bo to są stracone lata i stracone życia bardzo wielu pacjentów - przekonuje prof. J. Kaźmierczak.

Przypomina, że w programie KONS, filarem oprócz ośrodków koordynujących, wiodących szpitali są też placówki POZ i AOS.W jego ocenie, Jeżeli chodzi o AOS-y i zasoby kadrowe lekarzy specjalistów, tu raczej problemów wielkich nie ma. - Rocznie przybywa nam ok. 250 nowych specjalistów w kardiologii. Już osiągnęliśmy wskaźnik ok. 100 kardiologów na 1 mln mieszkańców zalecany m.in. przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne - wskazuje.

Według niego, problemem może być niedobór lekarzy rodzinnych, co może być najsłabszym punktem programu KONS, gdy po pilotażu zacznie być szerzej wdrażany. Jak przekonuje prof. J. Kaźmierczak trzeba też już zacząć przygotowywać się do KONS tworząc oddziały jednodniowego pobytu. - Takie oddziały jednodniowej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca istnieją już w Instytucie kardiologii w Warszawie i w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i tam przynoszą bardzo dobre efekty - stwierdził prof. J. Kaźmierczak. 

Szerzej o niewydolności serca i sposobach na poprawę sytuacji pacjentów z tą chorobą eksperci dyskutowali podczas debaty Polityki Zdrowotnej,  z której relację można przeczytać tutaj: Niewydolność serca – zatrważające dane, pilna potrzeba zmian

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz