Jakie leki znalazły się na nowej liście "antywywozowej"?

19 Stycznia 2021, 15:21 leki

Resort zdrowia opublikował nową "listę antywozową" leków. Tym razem jest na niej 377 pozycji, czyli o kilkanaście mniej niż na początku grudnia ub. roku.

Chodzi o obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 listopada 2020 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W porównaniu z poprzednią listą z 1 grudnia ub. roku liczba leków zagrożonych brakiem dostępności spadła o 12 pozycji - z 389 do 377.

Na nowej liście są  m.in. Viregyt-K, czyli lek zawierający amantadynę ABM uruchamia badanie dotyczące skuteczności amantadyny, a także leki zawierające deksametazon, czyli substancję stosowaną w leczeniu przy ciężkim przebiegu COVID-19. WHO o ''naukowym przełomie'' w leczeniu Covid-19

Przypomnijmy, że na początku epidemii lista znacznie się wydłużyła, ponieważ dopisano do niej m.in. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, ale także środki ochrony osobistej, jak np. maseczki medyczne czy fartuchy. Jednak potem stopniowo listę skracano.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz