Szpitale modyfikują harmonogramy szczepień; medycy poczekają

20 Stycznia 2021, 10:27 szczepienie

Ograniczenie liczby dostaw szczepionek od Pfizera wpłynęło na zmiany w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19. Niektóre szpitale wstrzymały szczepienia osób z grupy zero pierwszą dawką i odwołują zaplanowane już dla nich terminy szczepień w tym tygodniu. Jednocześnie realizują podawanie drugiej dawki pracownikom placówek medycznych oraz szczepią pensjonariuszy DPS-ów.

W Polsce wykonano już 495 164 szczepienia - wynika z bieżącej informacji na oficjalnej stronie dotyczącej szczepień.

Harmonogram programu szczepień musiał zostać jednak w ostatnich dniach nieco zmieniony ze względu na decyzję firmy Pfizer, która ograniczyła dostawy w całej Europie, także do Polski. Szef KPRM Michał Dworczyk informował, że wpłynie to na wydłużenie czasu szczepień grupy "0". Nie zmieniać ma się natomiast harmonogram dotyczący szczepienia seniorów 80 i 70 plus.

Także rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewniał we wtorek w TVN24, że nie zmienią się wyznaczone już terminy szczepienia dla osób powyżej 80 lat. Jednocześnie potwierdził zarazem, że nastąpi lekkie przesunięcie terminów szczepień pracowników medycznych.

- Biorąc pod uwagę fakt, że prościej jest zmienić termin pierwszego szczepienia służbom medycznym i niemedycznym, czyli grupie zero, niż obdzwaniać ponownie emerytów, wszystkich w wieku 80 plus, to nie zmienialiśmy daty szczepienia, więc osoby 80 plus będą podążały tą datą szczepienia, z którą się zarejestrowały w systemie, czy też zgłosiły bezpośrednio do podstawowej opieki zdrowotnej - argumentował rzecznik MZ.

Rzecznik potwierdził, że w przypadku szczepienia pracowników medycznych nastąpi lekkie przesunięcie terminów szczepień. - Tutaj prosty komunikat poszedł do szpitali. Medycy ten komunikat zrozumieli, został zakomunikowany m.in. przed dyrekcję szpitali, dyrekcję jednostek ochrony zdrowia - dodał Andrusiewicz.

W związku ze zmniejszonymi dostawami liczby szczepionek szpitale również zmieniają harmonogramy szczepień i w pierwszej kolejności szczepią osoby z grupy "0" drugą dawką, a cześć placówek wstrzymuje szczepienie pierwszą dawką kolejnych osób.

Jak wynika z informacji zebranych przez PAP z regionów, szpitale otrzymują z Agencji Rezerw Materiałowych wystarczającą ilość dawek, aby wykonać szczepienia drugą dawką, ale cześć placówek nie otrzymała już zamówionych dawek na szczepienia pierwszorazowe. Te placówki, które takie dodatkowe dawki otrzymały, planują raczej szczepienia pierwszorazowe w DPS-ach, a wstrzymują na razie szczepienia pierwszorazowe pracowników placówek medycznych, do czasu wznowienia dostaw w pełnym wymiarze. 

Niektóre szpitale informują o tym na swoich stronach internetowych.

Z kolei szpitale węzłowe w Małopolsce informują, że "w związku z ograniczeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 czasowo zawieszamy rejestrację oraz szczepienie osób z grupy zero pierwszą dawką. Odwołane zostają wizyty przewidziane w terminie pomiędzy 19 a 25 stycznia".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz