Rząd zmienia kolejność szczepień w grupie "I"

20 Stycznia 2021, 11:33 michal dworczyk

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przedstawił w środę zweryfikowany i skorygowany etap I szczepień, który został podzielony na trzy części; część 1a - to wszyscy seniorzy powyżej 60 r. życia, 1 b - to osoby z chorobami przewlekłymi, m.in osoby po przeszczepach, z chorobami nowotworowymi, 1c - przedstawiciele służb mundurowych.

Jak mówił podczas konferencji M. Dworczyk, od kilku dni trwa w Polsce debata o kolejności szczepień i wpływały liczne uwagi i wnioski, m.in.  od rady medycznej ds. COVID przy premierze. Szczególnie dużo wniosków dotyczyło preferencyjnego potraktowania osób z chorobami przewlekłymi. 

-Dziś korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap I szczepień. Zgodnie z sugestiami rady medycznej dzielimy etap I na 3 części. Część 1a - to wszyscy seniorzy powyżej 60 r. życia, 1 b - to osoby z pewnymi chorobami przewlekłymi, np. osoby po przeszczepach i osoby z chorobami nowotworowymi, 1c - przedstawiciele służb mundurowych, czyli osoby istotne z punktu widzenia funkcjonowania państwa i administracji - wyjaśnił M. Dworczyk.

Szef kancelarii premiera zapewnił, że zmiany znajdą miejsce w znowelizowanym rozporządzeniu. Dodał, że pozostanie możliwość dla osób z pewnymi chorobami otrzymania od swojego lekarza zaświadczenia pozwalającego na przejście na etap wyżej w programie szczepień.

Pytany o szczepienia nauczycieli, wskazał, że są oni w grupie I, na szczycie grupy Ic, czyli przed przedstawicielami służb mundurowych i wybranych urzędników.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 podkreślał, że dane z polski pokazują, że najbardziej narażone na ciężki przebieg są osoby starsze; w grupie powyżej 80 r. życia umiera ponad 20 proc. chorych, w grupie powyżej 70 r. życia - 15 proc., a w grupie powyżej 60 r. życia - ponad 7 proc. W sumie grupa osób najbardziej narażonych to ok. 9,5 mln obywateli, w związku z tym Rada medyczna podtrzymuje opinie, że przede wszystkim trzeba szczepić te osoby, bo wówczas mamy natychmiastowy efekt w postaci ochrony życia tych osób.

Jak mówił, po dyskusji Rada medyczna zdecydowała o przesunięciu do grupy I także niewielkiej grupy osób, które mają choroby, które będą powodowały, że przebieg choroby COVID będzie u nich ciężki. Wyjaśnił, że to osoby wentylowane mechanicznie w domu(ok. 8 tys. osób), osoby po przeszczepach, osoby dializowane oraz osoby z nowotworami zwłaszcza aktywnie leczone. Dodał, że włączenie tej grupy nie wpływa na zmianę planu szczepień.

Dokładna lista chorób, które uprawniają do wcześniejszego szczepienia ma się znaleźć w znowelizowanym rozporządzeniu.

Realizacja programu szczepień

- Dziś mamy już ponad 541 tys. zaszczepionych osób. Liczba dawek dostarczonych do punktów to ponad 757 tys., a w magazynach mamy nieco poniżej pół miliona szczepionek tzn., że redukcje dostaw Pfizer wpłynęły na zaburzenie utrzymywanego balansu - informował M.Dworczyk.

- To oznacza, że redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać, tzn. staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer my zmieniliśmy nasz harmonogram w taki sposób, żeby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę miały gwarancję otrzymania drugiej dawki, bo bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną w Narodowym Programie Szczepień - tłumaczył.

Zapewnił, że nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy pierwszej, czyli seniorów po 70. roku życia, które rozpoczynają się po 25 stycznia.

Przypomniał również, że w związku z ograniczeniem dostaw preparatu Pfizera konieczne było spowolnienie procesu szczepienia grupy zero, czyli pracowników medycznych.

- Ale cały czas ten proces kontrolujemy. Jeżeli tylko producenci będą się wywiązywać bardziej rzetelnie z harmonogramu dostaw, który sami przedstawiają, to wtedy proces powinien postępować dalej w sposób niezaburzony - dodał.

Zapowiedział ponadto, że solidarnościowy korpus wsparcia seniorów włączy się w pomoc przy rejestracji seniorów. Apelował, aby wykorzystywać do rejestracji infolinię zamiast osobistych wizyt w POZ. - To sposób prostszy i bardziej bezpieczny - przekonywał.

Jak mówił, 22 stycznia, czyli za kilka dni czeka nas kolejny ważny etap Narodowego Programu Szczepień, bo od 6:00 rano uruchomiona zostanie infolinia do rejestracji na szczepienia p/COVID dla seniorów powyżej 70. roku życia. Jak mówił, M. Dworczyk to grupa znacznie większa niż grupa seniorów powyżej 80. roku życia.

M. Dworczyk, pytany, czy polski rząd zamierza np. pozwać wzorem włoskiego rządu firmę Pfizer za zmniejszenie dostaw, odparł, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Komisji Europejskiej z listem, w którym prosi o podjęcie takich działań, aby firma Pfizer wywiązywała się ze swoich zobowiązań i aby nie powtarzały się takie sytuacje, które w wielu krajach doprowadziły do problemów z realizacją programów szczepień.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz