Prof. A. Horban: obecnie umierają głównie osoby starsze zakażone w święta

20 Stycznia 2021, 12:38

Umierają głównie ludzie powyżej 80. roku życia lub osoby między 70. a 80. rokiem życia z chorobami towarzyszącymi. Te osoby zostały zakażone mniej więcej w okresie świątecznym i noworocznym - stwierdził prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii COVID pytany o wysokie liczby dziennych zgonów.

Według danych z MZ z czwartku w ciągu ostatniej doby z powodu COVID zmarły 433 osoby,  liczba dziennych zgonów cały czas jest na wysokim poziomie.

- Umierają głównie ludzie powyżej 80. roku życia lub osoby między 70. a 80. rokiem życia z chorobami towarzyszącymi. Te osoby zostały zakażone mniej więcej w okresie świątecznym i noworocznym, czyli jest to efekt tego, czego się obawialiśmy prosząc i rekomendując wprowadzenie ograniczeń w zachowaniu się w święta. Niestety nie wszystkim się to udało zachować i efekt jest taki, jaki jest - mówił prof. A. Horban  podczas czwartkowej konferencji w Kancelarii Premiera.

Jak dodał, "już w tej chwili spada liczba nowo zdiagnozowanych pacjentów i liczba chorych, ale umierają osoby, które zostały zakażone mniej więcej w okresie świątecznym i noworocznym".

Odwiedziny w DPS będą możliwe?

Prof. A. Horban odniósł się też do pytania o ewentualną możliwość wznowienia odwiedzin w DPS w związku z realizowanymi tam szczepieniami p/COVID odparł: "Wygląda na to, że będzie to możliwe".

Jak mówił, w tej chwili kraje które szczepią dokładnie sprawdzają efektywność tego szczepienia w grupach osób starszych i zagrożonych innymi chorobami. Dane pokazują, że po szczepieniu, nawet jeżeli dochodzi do zakażenia, to przebieg choroby jest łagodniejszy i nie prowadzi do śmierci. - Więc myślę, że 14 dni po drugiej dawce będzie można spokojnie odetchnąć jeżeli chodzi o odwiedziny również w tych domach - stwierdził prof. A. Horban.

Minister rodziny Marzena Maląg przypomniała, że szczepienia w DPS rozpoczęły się 18 stycznia br. i idą zgodnie z harmonogramem. Jak mówiła, DPS-y w zależności od swojej sytuacji epidemicznej podejmują decyzje o otwieraniu się na odwiedziny.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz