KE: do lata kraje UE powinny zaszczepić 70% dorosłych obywateli

20 Stycznia 2021, 14:12 europa komisja europejska parlament

Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do przyspieszenia realizacji programów szczepień przeciw COVID-19 w całej UE. Jakie cele masowych programów szczepień w Unii wyznaczyła Komisja?

We wtorek, na dwa dni przed spotkaniem przywódców europejskich w sprawie skoordynowanej reakcji na epidemię COVID-19 Komisja Europejska określiła szereg działań niezbędnych do zaostrzenia walki z pandemią. 

Komisja wzywa państwa członkowskie do przyspieszenia rozpowszechniania szczepień w całej UE. W ocenie Komisji, do marca 2021 r. w całej Unii powinno zostać zaszczepionych co najmniej 80% osób w wieku powyżej 80 lat i 80% pracowników służby zdrowia oraz opieki społecznej w każdym Państwie członkowskim a do połowy 2021 r. państwa członkowskie powinny zaszczepić co najmniej 70% całej dorosłej populacji.

- Szczepienia są niezbędne, aby wyjść z tego kryzysu. Zapewniliśmy już wystarczającą liczbę szczepionek dla całej populacji Unii Europejskiej. Teraz musimy przyspieszyć dostawy i przyspieszyć szczepienia. Naszym celem jest zaszczepienie 70% naszej dorosłej populacji do lata bieżącego roku. To może być punkt zwrotny w naszej walce z tym wirusem. Jednak zakończymy tę pandemię tylko wtedy, gdy wszyscy na świecie będą mieli dostęp do szczepionek - mówiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Ponadto Komisja deklaruje szeroką współpracę z państwami członkowskimi nad uznawanymi międzynarodowo, świadectwami szczepień. Wspólne rozwiązania mają zostać uzgodnione do końca stycznia 2021 r. tak, by mogły być honorowane w całej UE oraz poza nią.

Zmiana strategii testowania

Jak wskazuje Komisja Europejska, państwa członkowskie powinny także zaktualizować swoje strategie testowania, aby uwzględnić nowe warianty i rozszerzyć stosowanie szybkich testów na antygenowych.

- Państwa członkowskie powinny pilnie zwiększyć sekwencjonowanie genomu do co najmniej 5%, a najlepiej do 10% pozytywnych wyników testów . Obecnie wiele państw członkowskich testuje poniżej 1% próbek, co nie jest wystarczające do określenia progresji rozpoznanych wariantów mutacji wirusa lub wykrycia nowych - czytamy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz