Kiedy dostawy szczepionek wrócą do normy? Mamy odpowiedź Pfizera

20 Stycznia 2021, 16:31 pfizer biontech szczepionka szczepienia

W kolejnym tygodniu wrócimy do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej ze zwiększoną dostawą w dniu 25 stycznia i od 15 lutego br., co pozwoli zrealizować podjęte zobowiązania za pierwszy kwartał - zapewnia firma Pfizer w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące ograniczenia dostaw.

Przypomnijmy, że w piątek pojawiła się informacja o ograniczeniu zamówionych dostaw szczepionki p/COVID przez firmę Pfizer. Jak wskazywał odnosząc się do tych informacji w piątek szef KPRM Michał Dworczyk, trzeba zaczekać na oficjalne informacje M.Dworczyk o ograniczeniu dostaw przez Pfizera: poczekajmy na oficjalne informacje

W poniedziałek M.Dworczyk przekazał zaś, polski rząd otrzymał informacje o ograniczeniu dostaw szczepionek przed firmę Pfizer dopiero w niedzielę. W związku z tym zaprezentował nowy harmonogram szczepień Nowy harmonogram szczepień p/COVID-19 

Z tytułu ograniczonych dostaw do Polski w poniedziałek dotarło 176 tys. dawek, zamiast deklarowanych 360 tys. W kolejnych tygodniach, zgodnie z najnowszą deklaracją producenta, liczba dostarczanych dawek ma wynosić około 296 tys. tygodniowo. Ograniczenia związane z modernizacją linii produkcyjnych szczepionek mają ustąpić w połowie lutego i od tego czasu pula dostaw ma wzrosnąć.

Ograniczenie dostaw wpłynęło na zmianę harmonogramu szczepień w Polsce, które trwają obecnie w grupie "0" Szpitale modyfikują harmonogramy szczepień; medycy poczekają

O ograniczeniu dostaw przez producenta szczepionki przeciw COVID-19 zapytaliśmy we wtorek bezpośrednio firmę Pfizer, m.in. dlaczego polski rząd nie otrzymał z wyprzedzeniem informacji na temat planowanego zmniejszenia dostaw szczepionki przez Pfizer/BioNTech, czy firma jest w stałym kontakcie ws. dostaw z polskim rządem? czy w związku z planami zmniejszenia dostaw wynikającymi z dostosowania zakładów do późniejszego zwiększenia produkcji nie było możliwości przygotowania wcześniej zapasów tak, aby dostawy nie musiały być czasowo zmniejszone? a także kiedy dokładnie dostawy do Polski wrócą do wcześniej przewidzianych ilości i czy wzrosną w związku ze zwiększeniem produkcji?

Biuro prasowego Pfizer Polska przesłało naszej redakcji w środę oficjalne oświadczenie firmy ws. zwiększenia możliwości produkcyjnych w Europie i ich wpływie na dostawy.

 

W przyszłym tygodniu dostawy wrócą do pierwotnego harmonogramu

Jak czytamy "Pfizer Inc. (NYSE: PFE) i BioNTech SE (Nasdaq: BNTX) opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek w drugim kwartale tego roku. Aby to osiągnąć, już teraz konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych. Z tej przyczyny w tym tygodniu nastąpiło przejściowe zmniejszenie dostaw z zakładu produkcyjnego w Puurs, w Belgii".

"W kolejnym tygodniu wrócimy do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej ze zwiększoną dostawą w dniu 25 stycznia i od 15 lutego br., co pozwoli zrealizować podjęte zobowiązania za pierwszy kwartał" - zapewnia Pfizer. 

Jak podkreśla, "firmy będą informowały o zaktualizowanym harmonogramie dostaw Komisję Europejską, państwa członkowskie UE oraz inne kraje, na które zmiany te będą miały wpływ".

"Firmy Pfizer i BioNTech nieustannie pracują nad dalszym wsparciem programu szczepień na całym świecie, nie tylko rozszerzając własne moce produkcyjne, ale także pozyskując większą liczbę dostawców i producentów kontraktowych, po to, aby zwiększyć możliwości produkcyjne" - informuje Pfizer.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz