M.Miłkowski dla Polityki Zdrowotnej o wyzwaniach na ten rok

21 Stycznia 2021, 9:54 Maciej Miłkowski

- Negocjacje finansowe przechodzą w coraz większym stopniu na poziom Komisji Ekonomicznej, ponieważ z powodu dodatkowych zadań, ograniczyłem swój udział w negocjacjach - mówi Polityce Zdrowotnej wiceminister Maciej Miłkowski. Jednocześnie podkreśla, że ten rok będzie bardzo pracowity dla jego departamentu, ponieważ z końcem 2021 r. wygasa 2/3 decyzji refundacyjnych, więc wymagają one renegocjacji warunków.

Jak wyjaśnił M.Miłkowski obecnie skupił się na nowych podległych mu zakresach zadań, czyli polityce kształcenia kadr, wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, a także reformie psychiatrii. Z kolei w mniejszym zakresie bierze udział w negocjacjach dotyczących leków.

- Komisja ekonomiczna pracuje bardzo intensywnie i firmy muszą prowadzić negocjacje z nią, bo ja ze względów czasowych nie mogę więcej prowadzić dodatkowych negocjacji. Staram się wygospodarować niezbędny czas, ale w zdecydowanej większości sugestia organów do tego powołanych jest podstawą do podjęcia ostatecznej decyzji, co było już widoczne przed końcem roku. Trudno już było przeprowadzić takie duże negocjacje, gdzie potrzebne były 3-4 dodatkowe spotkania – podkreślił M. Miłkowski dodając, że chodziło m.in. o negocjacje dotyczące leków na SMA, w raku płuca czy czerniaku.

- Jest coraz więcej zadań, a w tym departamencie szykują się na cały rok negocjacje przyszłorocznych dużych list, bo lista na 1 stycznia 2022 r. będzie większa niż kiedykolwiek. Kończą się decyzje, blisko 2/3 z nich, więc negocjacje będą trwały cały rok. Mamy sporo wniosków, więc równolegle będą negocjowane wszystkie bieżące wnioski, a także odnowienie decyzji – wskazał wiceminister.

Pytany o priorytety zaznacza, że analizowany jest ostateczny budżet w tym roku, aby równomiernie rozłożyć możliwości na planowane nowe technologie z uwzględnieniem oszczędności wynikających z odnowień refundacyjnych, aby ustalić w jakie i w ile nowych technologii można zainwestować.

 

Ustawa refundacyjna do zmiany

W planach jest także duża nowelizacja ustawy refundacyjnej. Resort zgłosił już projekt przed końcem ub. roku do wykazu prac rządu, a rządowe centrum legislacji odesłało go z uwagami.

- Projekt przed świętami zwróciliśmy do kancelarii premiera, więc czekamy na możliwość wpisu do wykazu prac rządu – informuje M. Miłkowski. - Jak projekt pójdzie do konsultacji zewnętrznych, to wtedy dopiero możemy dyskutować i spotykać się, aby rozmawiać o konkretach i wprowadzać ewentualne zmiany – podkreśla.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz