Budżet 2021. Sejm odrzucił większość senackich poprawek

21 Stycznia 2021, 11:28 pieniądze kasa

Zakończyły się parlamentarne prace nad projektem budżetu na 2021 r. Posłowie przyjęli osiem spośród 109 zaproponowanych przez Senat poprawek. Dokument trafi teraz do podpisu Prezydenta.

Sejm zgodził się m.in. na propozycję Senatu, której konsekwencją będzie przesunięcie 60 mln zł na realizację programu "Senior plus". Poparcie niższej izby parlamentu uzyskała też poprawka, dzięki której 39 mln zł trafi na remonty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za tą poprawką opowiedział się rząd.

W trakcie głosowania posłowie zaakceptowali również poprawkę przesuwającą 7 mln zł na dofinansowanie przez marszałka województwa budowy domu opieki wyręczającej przy wrocławskim hospicjum dla dzieci, pomimo negatywnej rekomendacji sejmowej Komisji ds. Finansów Publicznych i resortu finansów.

Zgodnie z rekomendacjami Komisji, posłowie odrzucili także większość przesunięć budżetu na cele zdrowotne. Tym samym Sejm opowiedział się przeciw m.in. wydaniu 4 mld zł na dodatki dla pracowników medycznych, 2,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli czy zwiększenie o 1,95 mld zł finansowania leczenia chorób nowotworowych oraz chorób sercowo-naczyniowych.

 

Budżet na 2021 r. z dużym deficyt 82,3 mld zł deficytu

Projekt budżetu na 2021 zakłada, że dochody państwa mają wynieść 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. To oznacza, że deficyt wyniesie 82,3 mld zł. Będzie zatem o niemal 30 mld zł niższy 110 mld zł zaplanowane na 2020 r.

Przyszłoroczny wzrost gospodarczy po recesji, której doświadczymy w tym roku, ma wynieść 4 proc. Średnioroczna inflacja w 2021 r., według rządu zatrzyma się na poziomie 1,8 proc. 

Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, liczonych według metodyki unijnej, ma wynieść 6 proc. PKB, a państwowy dług publiczny 52,7 proc. PKB.

Projekt budżetu na 2021 r. zakłada także, że w dochodach państwa znajdą się wpływy z podatku od sprzedaży detalicznej w wysokości 1,5 mld zł oraz 1,3 mld zł z zysku NBP. W budżecie środków europejskich projekt zakłada dochody w wysokości 80,5 mld zł, wydatki na poziomie 87,3 mld zł, co oznacza deficyt w wysokości 6,9 mld zł.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz