W czwartek w Sejmie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski mówili o realizacji Narodowego Programu Szczepień.
Jak zapewniał Michał Dworczyk, "obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie około 3 mln Polaków do końca pierwszego kwartału 2021 r." Podkreślił przy tym, że jeśli w najbliższym czasie Komisja Europejska i EMA zatwierdzą nowe szczepionki przeciw COVID-19 od innych producentów, to tempo szczepień nabierze rozpędu.
Szef kancelarii premiera odpowiadał też na pytanie posłanki KO Iwony Hartwich ws. kolejność szczepień. Stwierdził on, że osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, "będą szczepieni w swoich grupach wiekowych, chyba że taka osoba posiada chorobę, która kwalifikuje do tego, żeby znaleźć się w pierwszym etapie".
Przypomnijmy, że w ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw zastrzyki otrzymają seniorzy powyżej 60 r. ż. 60 (grupa 1A). Po nich zaszczepione mają być osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi (grupa 1B). Następnie zaszczepieni zostaną nauczyciele i służby mundurowe (grupa 1C).
Lista chorób przewlekłych kwalifikujących do szczepień w grupie pierwszej ma znaleźć się w znowelizowanym rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Określa ono kolejność szczepień poszczególnych grup wiekowych i zawodowych. Jak zapewnił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, nowelizacja rozporządzenia będzie gotowa "najpóźniej w przyszłym tygodniu".
Jak podkreślił Michał Dworczyk, prócz chorób wskazanych w rozporządzeniu, istnieje kategoria chorób, w których to przypadku, lekarz prowadzący pacjenta będzie mógł wystawić skierowanie, które umożliwi choremu zaszczepienie się jeszcze w I grupie.