A. Niedzielski o szczepieniach przeciw COVID-19: to nie chaos

21 Stycznia 2021, 19:53 niedzielski sejm

Powiem uczciwie, że nie można mówić, że to jest chaos ani, że to jest sukces - mówił w czwartek w Sejmie, o akcji szczepień przeciw COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czwartek w Sejmie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski mówili o realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Jak podkreślił minister zdrowia, pomimo redukcji dostaw dawek szczepionek od Pfizer/BioNTech o blisko połowę, tempo szczepień jest zredukowano, "ale nie w tym tempie" a resort robi co w jego mocy by usprawnić "najbardziej wąskie gardło w tej sytuacji" zwiększając dostawy.

- Chcę przy tej okazji zaprotestować przeciwko nadużywaniu słowa chaos. Powiem uczciwie, że nie można mówić, że to jest chaos ani że to jest sukces. Na razie mamy pewien rozpęd naszej akcji szczepień i wszystkie oceny teraz wydawane są przedwczesne – podkreślił minister oceniając, że jest to "konsekwencja racjonalnych rozwiązań, planowania i zarządzania". 

Jak poinformował Adam Niedzielski, producent szczepionek Pfizer potwierdził nowy harmonogram dostaw. 

- Zgodnie z nim od przyszłego tygodnia wracamy do normalnych dostaw rzędu 330-350 tysięcy tygodniowo, a po dwóch tygodniach, czyli od połowy lutego, będziemy mieli naddatek w dostawach – zaznaczył.

Zaktualizowany harmonogram dostaw od lutego ma zrekompensować ubytki, które nastąpiły od połowy stycznia. Jak podkreślił, od połowy lutego "dostawy będą przez co najmniej dwa, trzy tygodnie w okolicy co najmniej 400 tysięcy dawek" a zanim nastąpi wzrost dostaw tych szczepionek, rząd planuje wykorzystać rezerwy, które zgromadził w międzyczasie.

 

W drugim półroczu więcej szczepionek

Jak poinformował minister, zgodnie z harmonogramem dostaw, w I kwartale do Polski ma trafić łącznie 5,6 mln dawek szczepionek od producentów Pfizer i BioNTech. To pozwoli zaszczepić 2,8 mln osób. Polska ma zakontraktowanych łącznie ponad 60 mln dawek szczepionki różnych producentów. "Niestety duża część pojawi się w drugim półroczu - przyznał.

W ocenie Adama Niedzielskiego, jest duża szansa by 29 stycznia EMA zarekomendowała dopuszczenie do obrotu szczepionki od firmy AstraZeneca. To pozwoliłoby sprowadzić do Polski 6 mln dawek szczepionej tej firmy, a na początku II kwartału - kolejne 10 mln dawek. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz