M.Dworczyk o wolnych terminach na szczepienie w I kwartale

22 Stycznia 2021, 11:23 michal dworczyk

Pozostało już tylko 150 tys. wolnych terminów na szczepienia w I kwartale 2021 r. - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Przypomniał, że dziś o 6 rano ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia, czyli grupy 2,7 mln osób, a przez pierwsze trzy godziny zapisało się ponad 150 tys. osób. Wskazał też, że uruchomiono nowe kanały rejestracji dla osób, którym nie udało się zarejestrować na termin szczepienia; gdy pojawią się dodatkowe dostawy szczepionek w ich okolicy, konsultant skontaktuje się z tymi osobami. 

Jak mówił, M. Dworczyk, dziś rozpoczęła się rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia. W sumie do dziś wykonano 603 809 szczepień. Liczba dawek dostarczonych to ponad 789 tys., a stany w magazynach to 467 tys. Szef kancelarii premiera zaznaczył, że ten spadek znaczący zapasów magazynowych to wynik zmian harmonogramu dostaw firmy Pfizer.

- O 6 rano ruszyły zapisy dla seniorów powyżej 70 r. życia, grupy 2,7 mln osób. Przez pierwsze 3 godziny zapisało się ponad 150 tys. osób. zainteresowanie było i jest bardzo duże. W godzinach piku to było 300 tys. prób połączeń na jedną minutę, stąd wystąpiły problemy z dodzwonieniem się i połączeniem z infolinią - relacjonował M. Dworczyk i prosił o cierpliwość i ponawianie próby połączenia.

Przypomniał, że do Polski do końca I kwartału zostaną dostarczone szczepionki, którymi będzie można zaszczepić 3,1 mln osób, z uwagi na ograniczenia w dostawach szczepionek.

- Na godz. 10 w całej Polsce zostało już tylko 150 tys. wolnych terminów; często są to już pojedyncze terminy, a np. w Warszawie już nie ma - poinformował M. Dworczyk.

Wskazał, że 2 mln 950 terminów to już zaszczepieni lub zarejestrowani pacjenci z grupy zero i seniorzy, w tym ok. 100 tys. osób to osoby w DPS, 750 tys. osób to seniorzy powyżej 80 r. życia zarejestrowani w ciągu pierwszego tygodnia, 1 mln 50 tys. to osoby miedzy 70 a 80 r. życia. Pozostaje więc nam tylko 150 tys. wolnych terminów.

Nowe kanały rejestracji

- Wiele osób jest rozgoryczonych i chciałoby się już zarejestrować i wiedzieć kiedy będzie termin szczepienia, ale te ograniczenia wynikają z braku dostępności szczepionki - mówił M. Dworczyk, podkreślając, że nie można zapisywać nikogo na konkretny termin bez gwarancji dostawy szczepionki.

Jednak, aby ograniczyć tę uciążliwość dla pacjentów, którzy nie otrzymają terminu po kontakcie z infolinią przygotowano nowe kanały rejestracji. Osoba taka będzie mogła poprzez zgłoszenie na infolinii zostawić swój pesel i dane, a gdy tylko będą nowe dostawy szczepionek, to zadzwoni do niej konsultant i umówi na konkretny termin szczepienia. Druga funkcjonalność to zgłoszenie przez formularz, gdzie trzeba podać pesel, kod pocztowy i numer telefonu komórkowego. Wtedy również konsultant skontaktuje się i zaproponuje konkretny termin, gdy pojawią się nowe dostawy. Trzecia możliwość to wysłanie SMS: "sczepimy sie" na numer 664 908 556. W odpowiedzi ospba taka otrzyma prośbę o podanie nr pesel i kodu pocztowego.

M. Dworczyk apelował do seniorów o to, aby nie udawali się do placówek POZ, ale korzystali z kanałów internetowych i infolinii.

Dostawy do punktów szczepień

Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował, że w ten weekend rozpoczyna się dystrybucja szczepionek do ponad 5 tys. punktów. - Zrealizujemy je do poniedziałku rano, aby punkty mogły rozpocząć szczepienia - zapewniał. Jak mówił, priorytetem jest też szczepienie drugą dawką i zapewniał, że szczepionki te są zagwarantowane. 

Wskazywał też, że szczepionki drugiej firmy - Moderna, które już są w ARM, trafią w poniedziałek do szpitali węzłowych, gdzie będą realizowane szczepienia populacyjne, tak aby nie mieszać szczepionek dwóch producentów w punktach szczepień w POZ.

Nowe szczepionki
M. Dworczyk odnosząc się do pytania o to, kiedy pojawią się nowe terminy szczepień, odparł, że "jest poważna szansa do końca stycznia na zarejestrowanie szczepionki Astra Zeneca i w lutym zwiększenie puli szczepień o tę szczepionkę". Jak mówił, jeżeli ta szczepionka będzie, to pojawią się również nowe terminy szczepień jeszcze w lutym lub marcu.

Jednocześnie zapewniał, że zgodnie ze zmienionym harmonogramem dostaw przedstawionym przez Pfizer, suma szczepionek na koniec I kwartału będzie zgodna z zamówieniem, bo zmniejszone dostawy w jednym tygodniu będą rekompensowane w kolejnych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz