Węgry podpisały umowę na zakup rosyjskiej szczepionki p/COVID-19

22 Stycznia 2021, 11:43 Szczepienia

Węgry podpisały umowę na zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V COVID-19- poinformował w piątek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

W piątek, węgierski minister spraw zagranicznych poinformował wspólnie z rosyjskim ministrem zdrowia o zawarciu umowy między krajami na zakup rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19, Sputnik V. 

- Jestem bardzo szczęśliwy mogąc ogłosić, że podpisaliśmy dzisiaj umowę, na mocy której Węgry mogą zakupić dużą ilość rosyjskiej szczepionki w trzech transzach - powiedział w piątek Peter Szijjarto.

Węgry tym samym, są pierwszym krajem w UE, które zdecydowały się na zakup rosyjskiej szczepionki, wobec której nie zapadła jeszcze decyzja Europejskiej Agencji ds. Leków. W międzyczasie, kilka dni temu, węgierski organ regulacyjny wydał zgodę na dopuszczenie do obrotu w kraju brytyjskiej szczepionki od AstraZeneca oraz rosyjskiej szczepionki Sputnik V. W obu przypadkach, wciąż toczy się postępowanie EMA.

Oczekuje się, że EMA podejmie decyzję w sprawie szczepionki opracowanej przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, 29 stycznia. Moskwa na podstawie wstępnych wyników badań, które nie zostały jeszcze opublikowane do opinii publicznej, stwierdziła, że ​​Sputnik V skutecznie chroni ludzi przed COVID-19 w 92%. Wniosek o rejestrację rosyjskiej szczepionki na rynek UE został złożony do EMA, przez władze Fundusz Inwestycyjny Rosji w środę.

 

 źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz