Polscy medycy ruszają na Słowację pomóc w testowaniu

22 Stycznia 2021, 12:53

200 medyków z Polski wyleciało dziś w południe na Słowację, gdzie pomagać będą w akcji testowania w kierunku COVID-19.

- Relacje między państwami nie mogą się opierać tylko i wyłącznie na kalkulacjach. To także wzajemna pomoc udzielana w czasie, kiedy tego najbardziej inni potrzebują. Dzisiaj polscy medycy ruszają na Słowację – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu na lotnisku w Warszawie podczas odlotu medyków.

– Chcemy na terenach przygranicznych pomóc po to, żeby również od tej strony mieć lepsze zabezpieczenie w związku z pandemią, ale solidarność to także marka eksportowa Polski – wskazywał szef rządu. Przypominał m.in. o wsparciu polskich strażaków podczas pożarów w Szwecji czy wysyłaniu domów kontenerowych do Grecji i Libanu.
– Kalkulacje to jedno, ale wartości i solidarność to niezbywalna wartość, dzięki której polska marka umacnia się na całym świecie – zaznaczył i podziękował medykom, którzy zgłosili się w ramach wolontariatu.

Nasi południowi sąsiedzi zdecydowali się przeprowadzić ogólnonarodowe badanie przesiewowe, a test potrwają do 26 stycznia. Następnie będą powtarzane w powiatach z największym odsetkiem zakażeń. Polscy medycy, wesprą południowych sąsiadów w najbliższy weekend.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz